Za dużo słońca? Pomyśl o usuwaniu przebarwień

Od dawna opalona skóra konkuruje w kanonach urody z bladą cerą. Co jednak, kiedy ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyniesie efekt inny niż estetyczne? Czy słońca może być za dużo? I co wtedy? W dalszej części artykułu dowiesz się, jak w takich sytuacjach zadziała usuwanie przebarwień.

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia to ciemniejsze plamy na skórze, nazywane też zmianami pigmentacyjnymi. Powstają one w trojaki sposób:

  • kiedy melanocyty, czyli komórki, które wytwarzają barwnik skóry, działają nieprawidłowo,
  • gdy melanocytów na danym obszarze jest za dużo,
  • kiedy melanocyty są nadaktywne.

laseroterapia na skórze

Zdecydowana większość przebarwień ma charakter nabyty i są to zmiany zewnątrz pochodne, które pojawiają się w wyniku ekspozycji na słońce typowych, często odsłoniętych części ciała, jak: twarz, dłonie, dekolt, przedramiona, ramiona czy łydki. Mają one różną wielkość, nieregularny zarys i są płaskie – to znaczy nie są wyczuwalne przy dotyku. Od skóry wokół różni je jedynie zabarwienie: od żółtawego przez jasnobrązowe, po ciemnobrunatne. Zmiany te nie łuszczą się, nie są zaczerwienione.

W powstawaniu zmian pigmentacyjnych duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, co oznacza, że jeśli nasi rodzice lub bliscy krewni mieli skłonność do powstawania przebarwień posłonecznych, możemy podejrzewać, że pojawią się one i u nas pod wpływem tego samego czynnika. Jednak, co trzeba podkreślić, ich powstanie wiąże się także z szeregiem innych czynników.

Jak powstają odczyny fototoksyczne?

Odczyny fototoksyczne są rodzajem przebarwień związanych z ekspozycją skóry na słońce po uprzednim kontakcie z substancjami o działaniu fotouczulającym.
Należy podkreślić, że niektóre leki mogą działać fotouczulająco – na przykład: przeciwdepresyjne, przeciwarytmiczne, przeciwbakteryjne (sulfonamidy, tetracykliny), przeciwzapalne (salicylany), przeciwpadaczkowe, a także niektóre zioła, jak dziurawiec i rośliny jadalne (seler, koper). Ponadto – dosłownie – uczulać na słońce mogą olejki eteryczne, wchodzące w skład perfum – na przykład cytrusowy, bergamotowy.

Latem przebarwienia stają się bardziej widoczne

W okresie upałów, kiedy jest więcej słońca, wszelkiego typu przebarwienia przybierają na wyrazistości. Pod wpływem działania naturalnego UV z promieniowania słonecznego, jak i tego, z którym mamy do czynienia w solariach, już istniejące zmiany barwnikowe ciemnieją oraz zwiększa się ich ilość – najłatwiej zaobserwować to na przykładzie piegów.

Laserowe usuwanie przebarwień – na piegi i nie tylko

Biorąc pod uwagę głębokość, na której znajduje się barwnik, możemy wyróżnić 3 typy przebarwień: naskórkowe (najpłytsze), skórno-naskórkowe (pośrednie) oraz skórne (najgłębsze). Dzięki temu, że laser Fotona Spectro SP, którym posługujemy się w codziennej pracy w lubelskim Laser Esteti Med, jest tak zaawansowanym technologicznie urządzeniem rekomendowanym w medycynie estetycznej, możemy skutecznie walczyć z przebarwieniami różnego typu.

Impulsy emitowane przez głowicę Er:Yag są selektywnie wchłaniane przez zawarty w skórze nadmiar melaniny, która pełni rolę chromoforu, dzięki któremu możliwe jest zainicjowanie procesu fototermicznego, będącego podstawą laserowego usuwania przebarwień. Proces ten przebiega stopniowo – bezpośrednio po naświetleniu tkanki wiązką laserową zmiany lekko ciemnieją, a następnie przebarwienie złuszcza się wraz z naskórkiem, co trwa od 3 do 7 dni, odsłaniając jaśniejszą tkankę.

Po zakończeniu trwającego około 2 tygodni procesu gojenia, po przebarwieniu nie zostaje ślad. Jednak jeśli pigment umiejscowiony jest głęboko możliwe, że konieczne będzie wykonanie dodatkowego zabiegu po okresie 3-4 tygodni.

Zabieg laserowego usuwania przebarwień należy zaplanować w okresie jesienno-zimowym, ponieważ skóra poddana oddziaływaniu lasera jest wrażliwa na działanie UV. Trzeba też pamiętać o tym, by po jego wykonaniu wiosną i latem stosować fotoblokery, czyli kremy z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Doświadczeni specjaliści w Lublinie do Twojej dyspozycji

Medycyna estetyczna i kosmetologia znają różne sposoby pozbywania się zmian pigmentacyjnych – jedną z nich jest laserowe usuwanie przebarwień. Jednak metodę usuwania specjalista dobiera zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę przyczyny powstania zmiany oraz głębokość, na której umiejscowione są złogi barwnika.

W Laser Esteti Med w Lublinie poza laserem frakcyjnym Fotona Spectro SP stosujemy także zabiegi z kwasami – azalainowymi, glikolowym, trójchlorooctowym. Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu są dla nas tak samo ważne, dlatego sposób postępowania opracowujemy indywidualnie dla każdego Pacjenta.

Menu