Usuwanie rozstępów

Usuwanie rozstępów – innowacja dla najlepszych efektów

Rozstępami nazywamy pęknięcia skóry, przypominające blizny – najpierw są to sino-bordowe pręgi, które z czasem upodabniają się do koloru zdrowej skóry. Zmiany te mają kształt wrzecionowaty, dlatego nazywane są niekiedy tygrysimi paskami. Ich pojawienie się wpływa na poczucie estetyki własnego ciała i wywołuje dyskomfort u bardzo wielu osób – statystyki mówią, że z rozstępami boryka się około 70% dziewcząt i niemal 40% chłopców w okresie dorastania oraz u prawie 90% kobiet w okresie ciąży. Najwyższą skuteczność terapeutyczną ma laserowe usuwanie rozstępów.

Fizjologia powstawania rozstępów

Rozstępy powstają tam, gdzie przekroczona zostaje fizjologiczna zdolność skóry do autoregeneracji, co wynika z zaburzenia funkcjonowania komórek odpowiedzialnych za produkowanie kolagenu i elastyny w skórze, czyli fibroblastów, pod wpływem działania kortyzolu. Kiedy włókna kolagenowe stają się słabe i pękają, na skórze uwidaczniają się zmiany o szerokości kilku milimetrów, choć bywa, że są one zaawansowane na tyle, że ich grubość i głębokości sięgają centymetra.

Proces ten przebiega etapowo:

  • w trwającej kilka miesięcy fazie zapalnej rozpoczyna się obrzęk w skórze właściwej, pojawia się stan zapalny i poszerzają się naczynka krwionośne, rozstępy przybierają postać nieregularnych, sino-czerwonych prążków, które układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry; z czasem wydłużają się i poszerzają, a ich kolor ciemnieje;
  • w fazie zanikowej rozstępy stają się mniej widoczne, ich kolor blednie, upodabniając się do koloru otaczającej je zdrowej skóry, ale nadal widoczne są jako białawe lub perłowe prążki o nieregularnym kształcie, które mogą być wyczuwalne przy dotyku.

Zmiany te zachodzą bezobjawowo, choć niekiedy towarzyszyć im może lekkie pieczenie czy świąd. Najbardziej podatne na leczenie są rozstępy w pierwszej fazie, w fazie drugiej leczenie również jest możliwe, ale wymaga większej ilości zabiegów.

U kobiet i dziewcząt rozstępy pojawiają się na ogół na piersiach, brzuchu, biodrach, udach. U mężczyzn natomiast w okolicy obręczy barkowej i okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Z kolei u osób, które intensywnie uprawiają sport, można je zauważyć na barkach, po wewnętrznej stronie ramion oraz ud i na klatce piersiowej.

Do przyczyn powodujących powstawanie tego typu zmian wrzecionowatych zaliczyć trzeba: czynniki hormonalne, zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej, szybki wzrost masy ciała w krótkim czasie, nie bez znaczenia pozostaje także genetyka.

Usuwanie rozstępów za pomocą lasera

Fotona Spectro SP – przeznaczony do laserowego usuwania rozstępów

Dziś nawet najbardziej zaawansowane zabiegi medycyny estetycznej nie pozwalają na całkowite usunięcie rozstępów, ale innowacyjny laser Fotona Spectro SP pozwala osiągnąć redukcję ich widoczności na poziomie 50-75%, zależnie od fazy ich rozwoju.

Zabieg laserowego usuwania rozstępów przypomina zabieg usuwania blizn. Do jego przeprowadzenia wykorzystujemy głowicę Er:YAG, która emituje frakcjonującą wiązkę laserową. Tworzy ona w skórze mikrouszkodzenia, co zmusza tkankę do wzmożenia procesów regeneracji. Taka stymulacja produkcji kolagenu powoduje poprawę estetyki skóry, jej kolorytu i struktury. Impulsy laserowe są zawsze indywidualnie dobierane pod względem siły i czasu ich trwania do stopnia zaawansowania zmian. W ten sposób uzyskujemy maksymalne możliwości modelowania tkanki.

Przebieg zabiegu usuwania rozstępów w naszym gabinecie w Lublinie

Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej w trybie ambulatoryjnym. Komfort Pacjenta poprawia zastosowanie kompatybilnego z naszym laserem urządzenia CRYO, które wytwarza łagodzący nawiew chłodnego powietrza. Procedura nie wymaga okresu rekonwalescencji – zaraz po opuszczeniu gabinetu można powrócić do codziennych zajęć, choć jeszcze przez kilka godzin może utrzymywać się delikatny obrzęk. Skóra goi się w ciągu kilku dni, zależnie od indywidualnych predyspozycji organizmu, a przez następne 2-3 tygodnie należy ją chronić przed działaniem promieniowania UV.

Po laserowym leczeniu rozstępów może pojawić się przejściowe powikłanie w postaci hiperpigmentacji w miejscu poddanym zabiegowi. Skóra jest wtedy bardziej nasycona kolorystycznie, ale w ciągu kilku tygodni objaw ten mija.

By uzyskać maksymalnie satysfakcjonujące efekty należy poddać się serii 3-5 zabiegów. W ich efekcie skóra stanie się gładsza, ujednolicony zostanie jej kolor, a zmiany będą mniej widoczne.

Odzyskaj atrakcyjną skórę

Nieestetyczne szramy na ciele nie muszą przeszkadzać w cieszeniu się ładnym wyglądem i powodować obniżenia samopoczucia. W Laser Esteti Med w Lublinie skutecznie pomagamy w walce z tym defektem urody – zapraszamy już dziś na konsultacje do naszych specjalistów.

Menu