Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych

Usuwanie blizn – najskuteczniejsze metody

Bliznami nazywamy ślady po przerwaniu ciągłości skóry, które pozostają na niej, kiedy zakończy się naturalny proces naprawy tkanki. Na ogół różnią się one kolorem i strukturą od otaczającej je zdrowej skóry, ponieważ są tkaną zastępczą, pozbawioną barwnika. Właśnie ta różnica stanowi często defekt kosmetyczny, który wiąże się z dyskomfortem psychicznym. Dzięki zabiegom laserowego usuwania blizn nie jest on jednak ostateczny. Nasi specjaliści medycyny estetycznej dysponują dziś potężną bronią w walce o nienaganny wygląd swoich Pacjentów – jest nią laser frakcyjny CO2.

Jakie blizny możemy usunąć laserowo w Lublinie

U większości ludzi w którymś momencie życia powstają różnego typu rany – niektóre z nich mają charakter powierzchowny i goją się szybko, jak zadrapania czy otarcia. Inaczej jest w przypadku ran, które sięgają warstwy skóry właściwej, w taki sposób powstają:

  • blizny pourazowe,
  • blizny powypadkowe,
  • blizny pooperacyjne.

Na ogół z czasem ich pierwotne zabarwienie ulega zblednięciu, ale proces ten wymaga czasu, a jego przebieg zależy od ogólnego stanu zdrowia, predyspozycji genetycznych, wieku Pacjenta, a także od umiejscowienia i sposobu, w jaki blizny powstały. Dzięki zabiegom laseroterapii wpływ tych czynników możemy zminimalizować, a cały proces przyspieszyć.

Należy podkreślić, że przed zabiegiem nie sposób określić, jaki dokładnie ostateczny efekt estetyczny uda się osiągnąć. Wiadomo jednak, że będzie on tym lepszy, im wcześniej zostanie wdrożone leczenie.

Usuwanie blizn pooperacyjnych

Wskazaniami do laserowego usuwania blizn są:

  • przerost blizn u młodych osób, do którego dochodzi w wyniku intensywnych procesów regeneracyjnych typowych dla tego wieku,
  • mocno widoczne blizny na twarzy, szyi, dekolcie,
  • umiejscowienie blizn w tzw. linii Langera, czyli tam, gdzie przebiegają one prostopadle względem naturalnych fałdów skórnych,
  • blizny zgrubiałe, twarde, powodujące ból i przykurcze w swojej okolicy.

Ze względy na to, że zabiegi laserowe są bezpieczne i bezinwazyjne, możemy z powodzeniem usuwać blizny pourazowe i powypadkowe w różnych rejonach ciała u osób w różnym wieku – także u dzieci i seniorów, niezależnie od tego, czy powstały one dawno, czy są świeże.

Jak laser oddziałuje na tkankę bliznową

Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego wykorzystują zjawisko fototermolizy. Energia świetlna emitowana przez urządzenie, po przeniknięciu w głąb skóry, zmienia się w energię cieplną o dużym potencjale oddziaływania na tkanki od wewnątrz. Indywidualnie sprecyzowana głębokość emisji wiązki laserowej powoduje, że w wybranych miejscach dochodzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń. Ich powstanie wymusza na zdrowych tkankach wokół zintensyfikowanie procesów naprawczych – w ten sposób konsystencja blizny i jej kolor zaczynają się zmieniać i upodabniać do otaczającej ją skóry.

Laser Fotona Spectro SP, który wykorzystujemy w codziennej pracy z Pacjentami, wyposażony jest w tryb PIANO lasera Nd:YAG, przeznaczony do usuwania blizn: powypadkowych, pourazowych, pooperacyjnych. Długie impulsy laserowe wywołują w tkance szok termiczny, ale nie uszkadzają naskórka. Pacjenci odczuwają je jako delikatnie pieczenie czy lekkie uszczypnięcia. Zwracamy szczególną uwagę na to, by laserowe usuwanie blizn nie narażało naszych Pacjentów na przykre odczucia, dlatego laser został wyposażony w nakładkę CRYO, która chłodzi skórę w czasie zabiegu.

Zabieg laseroterapii możemy przeprowadzić bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym, co sprawia, że rany goją się szybciej, a dodatkowo zmniejsza się ryzyko powstania rozrostów, keloidów. Efekt spłycenia i rozjaśnienia dostrzegalny jest już po pierwszym zabiegu. Dla osiągnięcia maksymalnych rezultatów należy przeprowadzić 5 zabiegów w miesięcznych odstępach.

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się nieznaczne zaczerwienienia, ale znikną one w ciągu kilku godzin – jest to naturalna, przejściowa reakcja. Łagodząco zadziała w takich sytuacjach chłodny okład.

Znów możesz cieszyć się tym, co widzisz w lustrze

Jeśli przeszkadzają Ci nieestetyczne blizny na ciele, zapraszamy do naszych specjalistów w Laser Esteti Med w Lublinie. Dzięki możliwościom, które oferuje laseroterapia, blizny nie są już trwałymi defektami urody czy zdrowia – możemy je zredukować, uczynić mniej widocznymi, by poprawić atrakcyjność wyglądu i samopoczucie.

Menu