Leczenie łokcia tenisisty falą uderzeniową

Skuteczność leczenia łokcia tenisisty falą uderzeniową pozwala przynosić ulgę Pacjentom, którzy często od lat zmagają z tą dolegliwością. Schorzenie dotyczy różnych grup zawodowych, jedynie z nazwy jest to przypadłość tenisistów. Charakterystyczne objawy są na tyle uciążliwe, że przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Energia dostarczona do tkanek za pomocą odpowiedniego urządzenia, stanowi istotne wspomaganie w działaniach lekarzy, w tym również fizjoterapeutów.

Na czym dokładnie polega to schorzenie

Tytułowa nazwa jest nazwą potoczną, w medycynie występują jeszcze określenia: zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, entezopatia w obrębie przyczepów ścięgien mięśni, tendopatia mięśni prostowników nadgarstka.

Długotrwałe regularne przeciążenie mięśni powodowane jest obciążaniem nadgarstka podczas prac manualnych. Do mikrouszkodzeń może się przyczynić praca związana z ciągłym pisaniem na klawiaturze, w grupie ryzyka zawodowego są również mechanicy samochodowi, fryzjerzy, dentyści, krawcy i wykonawcy wielu innych zawodów. Charakterystyczny ból promieniujący od łokcia do nadgarstka zwiastuje zwykle początek schorzenia.

Chrząstka na skutek mikrourazów i przeciążeń ulega niekorzystnym zmianom, oddzielają się pojedyncze włókna ścięgna (dotyczy to również okostnej), które wraz z komórkami chrząstki/kości tworzą patologiczne narośle kostne, zwane entezofitami. W pierwszej fazie przypadłości ścięgna są jedynie osłabione, natomiast bez odpowiedniego leczenia dochodzi do zerwania połączeń ścięgna z kością. Pacjent nie jest wtedy w stanie prowadzić dawnej aktywności. Niepokój powinien wzbudzić:

 • ból łokcia i obrzęk stawu,
 • osłabienie mięśni, ich bolesność przy wykonywaniu różnych czynności,
 • uczucie gorąca w łokciu,
 • osłabienie nadgarstka.

W zaawansowanych stadiach na chorym stawie często pojawiają wyczuwalne pod palcami guzki.

Mechanizm działania w leczeniu łokcia tenisisty metodą SWT

Nazwa fali uderzeniowej pochodzi od angielskiego określenia „Shock Wave Therapy”. Fale akustyczne podawane są za pośrednictwem aplikatora, w którym kształt głowicy pozwala działać na precyzyjnie wybrany obszar ciała, zapewnia optymalne przyleganie do miejsc poddawanych terapii, a dzięki specjalnym przekaźnikom wielowiązkowym zapewnia efektywniejsze oddziaływanie energią na tkanki.

 • Dostarczanie znacznych ilości energii w głąb tkanek w krótkim czasie dane wyraźne efekty terapeutyczne.
 • Kontrolowany szybki wzrost ciśnienia w tkankach, a następnie dłuższy okres spadku to optymalny schemat działania.
 • Stymulowany jest cały uszkodzony obszar ciała, dlatego zachodzi jednocześnie wiele terapeutycznych przemian:
  • regeneratywnej stymulacji komórek – odbudowy tkanek, chrząstek i kości przyspieszona dzięki właściwościom SWT,
  • uwalniania czynnika wzrostu – czynnik wzrostu znajduje się w osoczu, wspomaga i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek,
  • namnażania i różnicowania komórek – komórki odzyskują zdolność do podziału, dzięki czemu mogą tworzyć sprawną funkcjonalnie tkankę.
  • regeneracji tkanek – ulegają one naprawie, a w rezultacie funkcjonują prawidłowo i nie dają dolegliwości bólowych.
 • Przy odpowiednio dobranej liczbie sesji oraz zachowaniu odstępów pomiędzy zabiegami, pobudzana jest neowaskularyzacja, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych w tkankach, co również ma kluczowe znaczenie dla skuteczności całej terapii.

W kontekście fali uderzeniowej pojawiają się również dodatkowe pojęcia: mechanizm bramki kontrolnej oraz substancja P. Co one oznaczają?

Bramkowa teoria bólu i jego blokowanie

Teoria ta dotyczy grzbietowych rogów rdzenia centralnego w kręgosłupie i mechanizmu mającego kontrolę nad przepływem impulsów nerwowych z włókien peryferycznych do ośrodkowego układu nerwowego. Gdy na drodze impulsu bólowego do mózgu stanie silniejszy impuls, ten pierwszy nie dotrze zazwyczaj do mózgu, nie zostanie odczytany. Taką przeszkodą w odczuwaniu bólu związanego z łokciem tenisisty są właśnie fale akustyczne podane z urządzenia do terapii SWT. Grube włókna nerwowe stymulowane mechanicznie przez falę uderzeniową, stają się blokadą dla bólu w mechanizmie bramki kontrolnej. Pacjent odczuwa podczas każdej sesji impulsy z urządzenia, a nie ból powodowany schorzeniem.

W odczuciach bólowych towarzyszących omawianemu tutaj zespołowi nadkłykcia bocznego kości ramiennej, tak jak we wszystkich rodzajach bólu, uczestniczą transmitery bólowe, między innymi glutamina i substancja P. Glutamina to aminokwas kodowany przez geny, występujący w poszczególnych rodzajach białek roślinnych i zwierzęcych, natomiast substancja P jest neuropeptydem odpowiadającym za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Fala uderzeniowa powoduje rozproszenie tej substancji, wygaszając transmisję bólu.

Uderzenia pojedyncze, ciągłe oraz w postaci wiązki

Aparaty do terapii falami uderzeniowymi mogą działać w trzech różnych trybach: uderzeń pojedynczych, uderzeń ciągłych oraz w trybie „burst” w postaci wiązki uderzeń, dedykowanych Pacjentom wyjątkowo wrażliwym na ból.

W terapii łokcia tenisisty stosuje się zwykle falę o ciśnieniu 2 barów, częstotliwości 5-10 Hz, łącznie 2000 uderzeń. Standardowo terapia obejmuje 3-5 sesji wykonywanych z częstotliwością co 5-10 dnia. Indywidualny harmonogram ustala specjalista w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości.

Wyraźna ulga w bólu, długotrwałe efekty

SWT pozostaje jedną z najskuteczniejszych metod pomagania osobom zmagającym się z omawianą dziś dolegliwością. Dopełnienie powinny stanowić regularnie wykonywane ćwiczenia, odciążanie stawów, dieta wspomagająca funkcjonowanie całego organizmu. Objawy będą jednak wracać po wznowieniu czynności, które stanowią przyczynę problemów ze stawami łokciowymi.

Menu