Depilacja laserowa – usuwanie owłosienia

Zainteresowanie zabiegami depilacji laserowej sprawia, że od lat są one w stałej gamie usług gabinetów medycyny estetycznej. Standardem są nowoczesne urządzenia, aktualna wiedza oraz indywidualne podejście do kwestii związanych z trwałym usuwaniem owłosienia u Pacjentów, którzy z określonych przyczyn szukają profesjonalnej pomocy. Dotyczy to zarówno osób, u których ilość owłosienia jest w normie, jak też osób zmagających się z chorobami odpowiedzialnymi za obecność włosów w nadmiarze, również w nietypowych miejscach na ciele. W Laser Esteti Med w Lublinie zabiegi przeprowadzamy przy użyciu lasera Fotona Spectro SP. Warto poznać jego potencjał.

Depilacja laserowa nóg

Mechanizm trwałego laserowego usuwania owłosienia

Trwała redukcja owłosienia to cel przeprowadzania depilacji laserowej. Bezpośrednie działanie fali elektromagnetycznej (światło monochromatyczne określonej długości) w postaci skoncentrowanej energii jest gwarancją precyzyjnego oddziaływania na wybraną partię ciała. Bez ryzyka uszkodzenia sąsiadujących miejsc, światło dociera do chromoforu, czyli melaniny zawartej we włosie, a także do wybrzuszenia mieszka włosowego. Tutaj następuje przemiana światła w ciepło, a tym samym – termiczne uszkodzenie włosa.

 1. Optymalnym okresem w kontekście depilacji laserowej jest faza wzrostu włosa, zwana anagenem.
 2. Melanina, czyli barwnik odpowiadający za kolor włosów, znajduje się wtedy zarówno w dolnej części korzenia włosa, jak też w jego opuszce (lekko wklęsła, u dołu brodawki włosowej) i łodydze.
 3. Ponieważ to właśnie melanina pochłania światło emitowane przez odpowiednią głowicę lasera, a tym samym prowadzi do zniszczenia struktury włosa, najbardziej podatne na działanie zabiegu są właśnie włosy w fazie anagenu. Trwa ona średnio 3-4 tygodnie.
 4. Po niej następuje katagen, czyli faza przejściowa (kurczy się mieszek włosowy, opuszka przechodzi keratynizację), a fazą finalną jest telogen – okres spoczynku. Włos oddziela się wtedy od brodawki, nie jest aktywny, lecz do czasu wypadnięcia pozostaje w skórze. Faza ta może trwać od 2 do 4 miesięcy.

Około 80-85% włosów na ciele człowieka znajduje się w danym momencie w fazie anagenu, 0,5-1% włosów w fazie katagenu, a 15-20% włosów w stanie telogenu. Wpływa to na fakt, że tylko część włosów będzie od początku danej serii zabiegów w pełni pochłaniać światło lasera. W związku z powyższym satysfakcjonujące rezultaty przynosi seria zabiegów powtarzanych w określonych odstępach, zależnie od indywidualnych czynników. Dzięki temu wszystkie włosy w poszczególnych okresach znajdą się w fazie anagenu i w możliwie maksymalnym stopniu pochłoną światło, które doprowadzi do zniszczenia ich struktury.

Działanie Fotona Spectro SP i głowicy Nd:YAG

Laser neodymowo-yagowy emituje fale o długości 1064 nm. Jest to wartość zbliżona do górnej granicy pochłaniania światła przez melaninę (spektrum 600-1100 nm), stąd wysoka skuteczność zabiegów.

Liczba zabiegów zależy od wspomnianych wyżej faz, w których znajdują się poszczególne włosy, a także od obszaru ciała poddawanego depilacji laserowej oraz predyspozycji indywidualnych. Najszybszej trwałej redukcji ulegają włosy:

 • osadzone płytko w skórze – te obszary to górna warga oraz broda (najpłycej 1-2 mm), natomiast najgłębiej osadzone włosy znajdują się pod pachami, na klatce piersiowej i w okolicach bikini (do 4,5 mm);
 • cienkie – zawierają mniej kreatyny, dzięki czemu w fazie anagenu wykazują wyższą pochłanialność światła lasera;
 • ciemne – odmiana melaniny występującej we włosach ciemnych to eumelanina, która pochłania światło 30 razy lepiej niż feomelanina, czyli niż barwnik jasny;
 • na jasnej skórze, fototyp I i II – melanina znajduje się zarówno we włosach, jak i w skórze; w skórze jasnej melaniny jest znacznie mniej niż w ciemnej. Kontrast pomiędzy ciemnymi włosami i jasną skórą sprawia, że wiązka światła zostanie całkowicie pochłonięta przez barwnik włosa, co ma znaczenie dla efektywności usuwania owłosienia laserem, ale też dla bezpieczeństwa samej skóry.

Ważne: włosy siwe odporne są na działanie takich zabiegów, w tym przypadku należy zastosować inne metody. Przyczyną jest brak melanocytów dopa-dodatnich, a tym samym obojętność na działanie światła.

Laserowe usuwanie owłosienia z pojedynczych lub większych obszarów ciała

Pacjenci Laser Esteti Med z Lublina i innych miast korzystają z naszych usług zależnie od potrzeb – laser Fotona Spectro SP pozwala skutecznie usuwać owłosienie z wybranych miejsc na ciele, może też być stosowany do zabiegów w znacznie szerszym zakresie, na większych powierzchniach ciała.

Wskazania estetyczne to oczywiście gładka skóra na dłużej, niezależnie od pory roku, bez potrzeby golenia czy depilacji wykonywanych w domu albo w gabinecie kosmetycznym. Po serii zabiegów przeprowadzonych przez specjalistę oraz z uwzględnieniem tzw. zabiegów przypominających, na przykład raz w roku, problem nadmiaru włosów można usunąć bezpowrotnie.

Wskazania medyczne dotyczą chorób, w których włosy w niekontrolowany sposób i w nadmiernej ilości pojawiają się na całym ciele, co uciążliwe jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nadmiernie porośnięte plecy, wewnętrzna strona ud czy charakterystyczny „wąsik” są uciążliwością dla chorych na hirsutyzm, hypertrichozę, zespół Cantu czy uogólnione nadmierne owłosienie nabyte.

Cel jest jeden – skutecznie i bezpiecznie zredukować oraz w możliwie najwyższym stopniu całkowicie, trwale usunąć nadmiar włosów. Współczesna laseroterapia jest propozycją godną rozważenia.

Zabiegi od twarzy po stopy. Szerokie spektrum działania

Precyzja lasera sprawia, że wykonywane z jego użyciem zabiegi obejmować mogą zarówno niewielkie, kilkucentymetrowe partie skóry, jak też całe obszary porośnięte niepożądanymi włosami. Depilować można między innymi:

 • twarz – w tym brwi oraz linię pomiędzy brwiami, skronie, policzki, baki, wspomniany wyżej wąsik,
 • szyję, kark, barki, plecy,
 • ramiona, przedramiona i dłonie oraz palce,
 • pachy,
 • klatkę piersiową,
 • brzuch,
 • okolice bikini, pośladki.
 • uda, kolana, łydki, stopy, palce stóp.

Wyjątek: nie należy wykonywać depilacji laserowej okolic intymnych mężczyzn, ponieważ działanie tego rodzaju światła może przyczynić się do okresowego obniżenia płodności. Nie są znane długoterminowe skutki takiego oddziaływania.

Laser Esteti Med – zawsze w oparciu o wysokie standardy

W naszym gabinecie w Lublinie dbamy o wszystkie kwestie dla zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów, tworzymy przy tym przyjazną atmosferę, która sprzyja regularnym wizytom.

Z myślą o Pacjentach:

 • przeprowadzamy dokładny wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania,
 • stosujemy system chłodzący skórę CRYO i ewentualnie preparaty znieczulające,
 • korzystamy z profesjonalnego urządzenia o udowodnionym działaniu,
 • uważnie obserwujemy rezultaty, aby ustalić liczbę i częstotliwość zabiegów,
 • przekazujemy jasne zalecenia pozabiegowe,
 • służymy fachową poradą zarówno przed zabiegiem, jak też po zakończeniu procesu depilacji.

Tak wszechstronne działania sprawiają, że w naszym gabinecie w Lublinie rozwiązanie problemów znajdują osoby w różnym wieku i z różnymi potrzebami odnośnie usuwania owłosienia laserem.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań zaliczyć należy takie, które dotyczą również innych zabiegów z dziedziny laseroterapii. Są to przede wszystkim:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • choroby: cukrzyca, epilepsja, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia,
 • nieprawidłowości skórne: bielactwo, liszaje płaskie, łuszczyca, skłonność do bliznowców i przebarwień, stany zapalne, przesuszona skóra,
 • świeża opalenizna, również jako wynik stosowania kremów samoopalających,
 • przyjmowanie niektórych leków: obniżających krzepliwość krwi (między innymi aspiryna), fotouczulających (doksycyklina, tetracyklina, pochodne witaminy A, furagina), sterydów, ziół o działaniu światłouczulającym (nagietek, dziurawiec), kremów z retinolem,
 • wszczepiony rozrusznik serca.

O możliwości wykonania zabiegu nasz specjalista decyduje indywidualnie, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego.

Menu