Co trzeba wiedzieć o laserowym leczeniu nietrzymania moczu metodą IncontiLase?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest jedną z nowych metod dostępnych w ginekologii estetycznej. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o zabiegach IncontiLase wykonywanych w Laser Esteti Med w Lublinie.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Choć nietrzymanie moczu, czyli inkotynencja, jest powszechnym problemem, bo dotyka średnio 1 na 4 kobiety, a wśród Pań w wieku powyżej 50 lat aż 35% z nich, wciąż jest swego rodzaju społecznym tabu. To krepująca przypadłość, która wielu kobieton odbiera radość spontanicznego życia codziennego, zawodowego, rujnuje aktywność fizyczną, a często także towarzyską.

O inkontynencji mówimy bowiem wtedy, kiedy dochodzi do mimowolnego wycieku moczu w wyniku spadku napięcia mięśni dna miednicy, które może mieć miejsce w czasie wykonywania czynności takich jak: kichanie, kasłanie, wchodzenie po schodach, a z czasem – przy drobniejszych ruchach.

Metody leczenia nietrzymania moczu

Na początku, kiedy dolegliwości nie są mocno dokuczliwe, wdrażane jest na ogół zachowawcze leczenie nietrzymania moczu w postaci farmakoterapii lub hormonoterapii, co wiąże się z regularnym przyjmowaniem leków.

rozmowa o leczeniu nietrzymania moczu

Kiedy dolegliwości są nasilone, proponuje się zwykle Pacjentkom leczenie operacyjne, czyli operację załonową lub z użyciem pętli TOT bądź TVT, których celem jest przywrócenie prawidłowej struktury w obrębie układu moczowego. Nie są to zabiegi bardzo inwazyjne, ale wymagają ingerencji w tkanki z użyciem skalpela, a także trwającej od 2 do 6 tygodni rekonwalescencji połączonej z rehabilitacja urologiczną.

Najnowszą metodą leczenia nietrzymania moczu jest laseroterapia. Takie zabiegi odbywają się bezinwazyjnie i nie wymaga uciążliwej rekonwalescencji, wkrótce po jego wykonaniu można wrócić do zwykłych codziennych aktywności, zwracając jednak uwagę na przestrzeganie standardowych środków ostrożności związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu – chodzi o unikanie takiego wysiłku, który spowoduje nacisk na pęcherz; będzie też trzeba zachować miesięczną wstrzemięźliwość seksualną.

5 najczęstszych pytań o laserowe leczenie nietrzymana moczu

Poniżej zabraliśmy pytania, z którymi Pacjentki najczęściej zwracają się do naszych specjalistów.

  • KTO WYKONUJE ZABIEG? Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu przeprowadza lekarz ginekolog, specjalizujący się w ginekologii estetycznej i posiadający certyfikat uprawniający do posługiwania się laserem medycznym.
  • GDZIE WYKONUJE SIĘ ZABEG? Procedura IncontiLase odbywa się w gabinecie ginekologicznym, zapewniającym Pacjentce leżącej na fotelu ginekologicznym poczucie intymności i bezpieczeństwa.
  • JAK DŁUGO TRWA ZABIEG? Zabieg trwa około 30 minut, ale jego czas zawsze dostosowywany jest do indywidualnego przypadku.
  • JAK TO DZIAŁA? Laserowe leczenie nietrzymania moczu wykorzystuje zjawisko fototermicznego obkurczania tkanek. Promień lasera emitowany na ścianki pochwy podgrzewa tkanki, w których znajduje się kolagen. Pod wpływem temperatury intensyfikuje się remodeling włókien kolagenowych w obszarze poddanym działaniu energii lasera – skracają się one i napinają nie tylko w pochwie, ale także w innych tkankach miednicy. Stają się one bardziej sprężyste i elastyczne, dając podparcie pęcherzowi.
  • CZY POTRZEBNE BĘDZIE POWTÓRZENIE LECZENIA? W łagodnych postaciach dolegliwości wystarcza jeden zabieg, jeśli natomiast są one bardziej nasilone, możliwe będzie powtórzenie procedury IncontiLase po upływie 4 tygodni. Na ogół jednak już w ciągu miesiąca po zabiegu następuję stopniowe odzyskiwanie kontroli nad oddawaniem moczu.
    Sprawdźmy teraz, u kogo można taki zabieg przeprowadzić.

Kiedy można zastosować laserowe leczenie nietrzymania moczu?

Leczenie nietrzymania moczu metodą laserową przynosi najlepsze rezultaty u kobiet z:

  • wysiłkowym nietrzymaniem moczu w stopniu łagodnym i umiarkowanym, kiedy dolegliwości pojawiają się przy wykonywaniu czynności, ruchów podnoszących ciśnienie w jamie brzusznej,
  • mieszanym nietrzymaniem moczu – łączy ono objawy wysiłkowego nietrzymania moczu z tymi typowymi dla parć naglących.

Problem nietrzymania moczu wynika przede wszystkim z osłabienia mięśni dna miednicy i zmiany kąta nachylenia cewki moczowej, co jest następstwem rozciągnięcia pochwy. Ze zmianami takimi mamy do czynienia u pań, które przechodziły operacje w okolicy podbrzusza i krocza, które cierpią na zaparcia, neuropatię cukrzycową czy przewlekłe choroby płuc. Także panie po porodach różnego typu (naturalnych, wywoływanych oksytocyną, długich, po 42 tygodniu ciąży) mogą wymagać leczenia nietrzymania moczu.

Zapytaj najlepszych specjalistów w Lublinie

Jeśli masz jeszcze inne pytanie związane z zabiegiem IncontiLase, spisz je i zabierz ze sobą na wizytę u naszego specjalisty w Laser Esteti Med. Po wywiadzie i badaniu lekarskim, przy braku przeciwwskazań zostaniesz zakwalifikowana do zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu. W efekcie skończą się przykre sytuacje, a Ty odzyskasz radość swobodnego przebywania wśród bliskich i znajomych.

Menu