U kogo sprawdzi się laserowe usuwanie rumienia?

Laserowe usuwanie rumienia staje się standardem w medycynie estetycznej i widać to również po zapotrzebowaniu Pacjentów naszego gabinetu w Lublinie. To metoda, dzięki której kłopotliwe zaczerwienienia na twarzy znikają na stałe. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega leczenie oraz jakie efekty można uzyskać dzięki laseroterapii.

Kilka sków o zaczerwienieniach na skórze

Zacznijmy od tego, że trzeba odróżniać fizjologiczny rumieniec od problemu z rumieniem. Ten pierwszy jest normalną reakcją rozszerzenia się powierzchownych naczynek krwionośnych pod wpływem bodźca takiego jako zmiana temperatury czy skok ciśnienia lub emocje i mija po chwili; ten drugi, choć może nasilać się w wyniku działania podobnych bodźców, nie mija.

 

twarz po usunięciu rumienia laserem

Rumień jest więc trwałym zaczerwienieniem na twarzy – głównie na policzkach, brodzie i nosie. Przybiera często postać prześwitującej przez skórę siatki naczynek połoonych tak blisko siebie, że tworzą wizualnie jednolitą powierzchnię. Często zmianie barwy skóry towarzyszy jej pieczenie, łuszczenie się.

Rumień może pojawiać się na różnych rodzajach cery, ale najczęściej występuje na tej o płytkim unaczynieniu, wrażliwej i cienkiej. Towarzyszy ponadto trądzikowi różowatemu. Ponieważ ten defekt estetyczny powstaje w wyniku pewnej niewydolności naczynek krwionośnych, można powiedzieć, że jest objawem problemów z cerą naczyniową.

Kiedy może pojawić się rumień?

Do wystąpienia tego problemu predestynuje wiele czynników. Na część z nich – czynniki genetyczne – nie mamy wpływu, inne z kolei można w różnym zakresie modyfikować. Najbardziej typowymi przyczynami rumienia, poza wymienionymi już silnymi emocjami, wśród których szczególne miejsce przypisać należy stresowi, są czynniki zewnętrzne związane z klimatem: wahania temperatur, ekspozycja na silne słońce, wiatr, nadmierną wilgotność. Do jego powstania przyczynić się może nadmierne korzystanie z solarium oraz niektóre czynniki chemiczne.

Rumień bywa również efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków: sulfonamidów, tetracyklin, salicylanów, barbituranów, leków przeciwdrgawkowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także, szczególnie u osób z jasną karnacją, sterydów stosowanych miejscowo na twarz, dekolt, szyję. W przypadku kobiet znaczenie może mieć wpływ hormonów kobiecych, estrogenów, na mięśnie naczyń włosowatych. Rumień może też być skutkiem stanów zapalnych skóry, zakażeń, działania wirusów czy bakterii, a także ugryzień pajęczaków i owadów.

Zaczerwienienie w postaci rumienia bywa efektem niewłaściwej pielęgnacji, to znaczy niedostosowanej do rodzaju cery. Należy pamiętać o tym, że skóra naczyniowa wymaga używania odpowiednich kosmetyków.

Jakie rodzaje rumienia usuwamy laserowo?

Wskazaniem do laserowego usuwania rumienia są zmiany o różnym podłożu, a w szczególności rumień klasyfikowany jako:

  •  trwały – będący skutkiem przyjmowania leków lub alergii na określone pokarmy;
  •  wielopostaciowy – występujący w wyniku przyjmowania leków lub kontaktu z substancjami chemicznymi z towarzyszącymi wybroczynami, nadżerkami, pęcherzami;
  •  guzowaty – jest skutkiem nadwrażliwości nad leki w postaci zapalenia skóry o immunologicznym podłożu; towarzyszą mu guzy, ból stawów, temperatura;
  •  zakaźny – pojawiający się głównie u dzieci pod wpływem zakażenia wirusowego i mający tendencję do rozprzestrzeniania na całym ciele;
  •  stwardniały – przybiera postać guzowatych wrzodów umiejscowionych głównie na podudziach, zaostrzających się jesienią i wiosną;
  •  lombardzki – powstaje głównie na twarzy i dłoniach na skutek niedoboru witaminy B3; towarzyszą mu osłabienie, zaburzenia koordynacji, bezsenność, biegunki;
  •  serotoninowy – rozwija się, gdy guz karcinod wydziela substancje aktywne, jak serotonina; jego powstanie wiąże się z guzami występującymi w przewodzie pokarmowym, oskrzelach, jądrach.

Jak widać, rumień jest nie tylko przypadłością natury estetycznej, ale także może być poważnym problemem zdrowotnym, który nieraz zagraża życiu. Tak dzieje się w przypadku dwóch odmian rumienia typu wielopostaciowego przybierającego rzadką postać – zespołu Stevensa-Johnsona lub zespołu Lyella.

Co trzeba wiedzieć o laserowym usuwaniu rumienia w Lublinie

Decydując się na usuwanie rumienia metodą laserową, należy wiedzieć, że do leczenia tego typu zmian przeznaczony jest laser Nd:Yag (neodymowo-yagowy), ponieważ jego światło jest pochłaniane przez hemoglobinę, co powoduje koagulację naczyń krwionośnych, ich wysuszenie i wchłonięcie przez organizm. Laseroterapia minimalizuje ryzyko powikłań zabiegowych, gdyż jest zabiegiem nieinwazyjnym, a przy tym zapewnia

Pacjentowi komfort w czasie przeprowadzania całej procedury. Nasi specjaliści instruują także, jak pielęgnować skórę po laserowym usuwaniu rumienia, by zapobiec powstawaniu nowych zmian.

Należy dodać, że zależnie od wskazań klinicznych w Laser Esteti Med w Lublinie możemy Pacjentom zmagającym się z rumieniem zaproponować szereg alternatywnych, podtrzymujących efekty lub profilaktycznych zabiegów kosmetologicznych. Są to na przykład redukujące zaczerwienienia peelingi medyczne oraz zabiegi fotoprotekcyjne przeznaczone dla skóry naczyniowej. W ten sposób problem z zaczerwieniona skórą staje się przeszłością.

Interesują Cię ciekawostki ze świata medycyny estetycznej? Zachęcamy do przeczytania wpisu o tym, Kiedy możliwe jest usuwanie blizn.

Menu