Czy możliwe jest bezinwazyjne leczenie chrapania? Tak, dzięki NightLase

Specjaliści są pewni – laserowe leczenie chrapania jest metodą o skuteczności porównywalnej do tradycyjnych zabiegów operacyjnych. Odbywa się bezinwazyjnie i bez rekonwalescencji. Jak przeprowadza się innowacyjną procedurę NightLase w Laser Esteti Med w Lublinie – tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak to się dzieje, że chrapiemy?

Zacznijmy od przybliżenia istoty problemu. Chrapanie jest zaburzeniem, które występuje wtedy, kiedy mięśnie ulegają fizjologicznemu rozluźnieniu w czasie snu. Wówczas zmniejsza się przestrzeń dla wdychanego powietrza, które zamiast przepływać swobodnie, trafia na luźne struktury w jamie ustnej, wprawiając je w wibracje. W ten sposób powstają dźwięki nazywane potocznie chrapaniem.

sen po leczeniu chrapania laserem

Wpływa ono na przebieg snu, który staje się nieefektywny, co oznacza po prostu, że nie odpoczywamy, nasz organizm nie regeneruje się. A to odbija się negatywnie na:

 •  możliwościach poznawczych – pojawiają się zaburzenia uwagi, koncentracji, pamięci,
 •  stanie psychicznym – objawy to zmęczenie, rozdrażnienie,
 •  stanie zdrowia – rozwijają się problemy kardiologiczne, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, niedoczynność tarczycy.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest chrapanie, któremu towarzyszy zespół bezdechu sennego. Ponadto, ma też ono wpływ na bliskich – ponieważ dźwięki chrapania mogą osiągać głośność 70 dB, na ogół na problemy ze snem – choć o innej przyczynie – uskarżać się będą też inni domownicy. Dziś jednak chrapnie jest w pełni uleczalne.

Leczenie laserowe chrapania zdaniem laryngologów

Laryngolodzy specjalizujący się w leczeniu chrapania i medycynie snu uznają leczenie chrapania metodą laserową za skuteczne i bezpieczne, choć wymaga ono szczegółowej kwalifikacji do zabiegu.

Trzeba na początku zaznaczyć, że leczenie to nie sprawdzi się u pacjentów z BMI wyższym niż 30 ani u tych, u których stwierdzono obturację w obrębie górnych dróg oddechowych na poziomie innym niż podniebienie miękkie. Chrapanie wynika często z nieprawidłowej budowy górnego odcinka dróg oddechowych. Nieprawidłowości anatomiczne poddające się korekcji laserowej związane z wystąpieniem chrapania to:

 • wiotkie podniebienie miękkie,
 • przerost migdałków,
 • przerost języka,
 • przerost języczka.

W takich wypadkach skuteczność leczenia laserowego chrapania wynosi aż 90%.

Jeśli natomiast przyczyną chrapania byłaby skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosowe, przerośnięte małżowiny nosowe lub cofnięta żuchwa, Pacjent wymagałby zabiegu chirurgicznego.

Do leczenia chrapania wykorzystuje się laser Er:YAG. W taką głowicę wyposażony jest najbardziej wszechstronny z laserów medycznych – Fotona Spectro SP. Laser ten zyskał na całym świecie sławę urządzenia, które w rekach doświadczonego operatora jest w stanie poprawić jakość życia w wielu obszarach. Jak to wygląda w przypadku osób chrapiących?

NightLase – przełomowa procedura już w Lublinie

W czasie zabiegu wiotkie, „wibrujące” tkanki w jamie ustnej i gardle poddane zostają działaniu energii laserowej – są to:

 • podstawa i boki języka,
 • tylny łuk podniebno-językowy,
 • migdałki,
 • języczek,
 • przedni łuk podniebno-językowy.

W zależności od stopnia ich zwiotczenia, laser emituje około 6000 impulsów, a to wywołuje w tkankach szok termiczny – zostają one pogrzane, co sprawia, że tworzące je włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu, stają się sztywniejsze. Zmniejsza się wiotkość miękkich części gardła, amplituda ich drgań maleje, a chrapanie ustaje.
Cały zabieg odbywa się bezinwazyjnie, trwa 15-20 minut i nie wymaga znieczulenia. Po zakończeniu procedury można wrócić do codziennych aktywności, nie jest konieczne zwolnienie lekarskie. Należy jedynie pamiętać o tym, by przez kilka dni po zabiegu unikać zbyt gorących lub zbyt zimnych napojów i posiłków oraz bardzo pikantnych dań, by nie podrażniać leczonych tkanek.

A efekty? Badania kliniczne pokazują, że w opinii Pacjentów leczenie chrapania metodą laserową odczuwalnie poprawiło ich komfort snu i życia.

Zapomnij o chrapaniu

Dzięki najnowszym zdobyczom techniki i najbardziej zaawansowanym protokołom zabiegowym odstępnym w Lublinie, jak NightLase, chrapnie przestaje być problemem. Skorzystaj z konsultacji ze specjalistami z naszego gabinetu, by poznać szczegóły leczenia chrapania, dzięki któremu będziesz spać spokojnie

Menu