Czy możliwe jest bezinwazyjne leczenie chrapania? Tak, dzięki NightLase

Specjaliści są pewni – laserowe leczenie chrapania jest metodą o skuteczności porównywalnej do tradycyjnych zabiegów operacyjnych. Odbywa się bezinwazyjnie i bez rekonwalescencji. Jak przeprowadza się innowacyjną procedurę NightLase w Laser Esteti Med w Lublinie – tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak to się dzieje, że chrapiemy?

Zacznijmy od przybliżenia istoty problemu. Chrapanie jest zaburzeniem, które występuje wtedy, kiedy mięśnie ulegają fizjologicznemu rozluźnieniu w czasie snu. Wówczas zmniejsza się przestrzeń dla wdychanego powietrza, które zamiast przepływać swobodnie, trafia na luźne struktury w jamie ustnej, wprawiając je w wibracje. W ten sposób powstają dźwięki nazywane potocznie chrapaniem. Wpływa ono na przebieg snu, który staje się nieefektywny, co oznacza po prostu, że nie odpoczywamy, nasz organizm nie regeneruje się. A to odbija się negatywnie na:

 •  możliwościach poznawczych – pojawiają się zaburzenia uwagi, koncentracji, pamięci,
 •  stanie psychicznym – objawy to zmęczenie, rozdrażnienie,
 •  stanie zdrowia – rozwijają się problemy kardiologiczne, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, niedoczynność tarczycy.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest chrapanie, któremu towarzyszy zespół bezdechu sennego. Ponadto, ma też ono wpływ na bliskich – ponieważ dźwięki chrapania mogą osiągać głośność 70 dB, na ogół na problemy ze snem – choć o innej przyczynie – uskarżać się będą też inni domownicy. Dziś jednak chrapnie jest w pełni uleczalne.

Leczenie laserowe chrapania zdaniem laryngologów

Laryngolodzy specjalizujący się w leczeniu chrapania i medycynie snu uznają leczenie chrapania metodą laserową za skuteczne i bezpieczne, choć wymaga ono szczegółowej kwalifikacji do zabiegu.

Trzeba na początku zaznaczyć, że leczenie to nie sprawdzi się u pacjentów z BMI wyższym niż 30 ani u tych, u których stwierdzono obturację w obrębie górnych dróg oddechowych na poziomie innym niż podniebienie miękkie. Chrapanie wynika często z nieprawidłowej budowy górnego odcinka dróg oddechowych. Nieprawidłowości anatomiczne poddające się korekcji laserowej związane z wystąpieniem chrapania to:

 • wiotkie podniebienie miękkie,
 • przerost migdałków,
 • przerost języka,
 • przerost języczka.

W takich wypadkach skuteczność leczenia laserowego chrapania wynosi aż 90%.

Jeśli natomiast przyczyną chrapania byłaby skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosowe, przerośnięte małżowiny nosowe lub cofnięta żuchwa, Pacjent wymagałby zabiegu chirurgicznego.

Do leczenia chrapania wykorzystuje się laser Er:YAG. W taką głowicę wyposażony jest najbardziej wszechstronny z laserów medycznych – Fotona Spectro SP. Laser ten zyskał na całym świecie sławę urządzenia, które w rekach doświadczonego operatora jest w stanie poprawić jakość życia w wielu obszarach. Jak to wygląda w przypadku osób chrapiących?

NightLase – przełomowa procedura już w Lublinie

W czasie zabiegu wiotkie, „wibrujące” tkanki w jamie ustnej i gardle poddane zostają działaniu energii laserowej – są to:

 • podstawa i boki języka,
 • tylny łuk podniebno-językowy,
 • migdałki,
 • języczek,
 • przedni łuk podniebno-językowy.

W zależności od stopnia ich zwiotczenia, laser emituje około 6000 impulsów, a to wywołuje w tkankach szok termiczny – zostają one pogrzane, co sprawia, że tworzące je włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu, stają się sztywniejsze. Zmniejsza się wiotkość miękkich części gardła, amplituda ich drgań maleje, a chrapanie ustaje.
Cały zabieg odbywa się bezinwazyjnie, trwa 15-20 minut i nie wymaga znieczulenia. Po zakończeniu procedury można wrócić do codziennych aktywności, nie jest konieczne zwolnienie lekarskie. Należy jedynie pamiętać o tym, by przez kilka dni po zabiegu unikać zbyt gorących lub zbyt zimnych napojów i posiłków oraz bardzo pikantnych dań, by nie podrażniać leczonych tkanek.

A efekty? Badania kliniczne pokazują, że w opinii Pacjentów leczenie chrapania metodą laserową odczuwalnie poprawiło ich komfort snu i życia.

Zapomnij o chrapaniu

Dzięki najnowszym zdobyczom techniki i najbardziej zaawansowanym protokołom zabiegowym odstępnym w Lublinie, jak NightLase, chrapnie przestaje być problemem. Skorzystaj z konsultacji ze specjalistami z naszego gabinetu, by poznać szczegóły leczenia chrapania, dzięki któremu będziesz spać spokojnie

Menu