Usuwanie rozstępów – innowacja dla najlepszych efektów
Rozstępami nazywamy pęknięcia skóry, przypominające blizny – najpierw są to sino-bordowe pręgi, które z czasem upodabniają się do koloru zdrowej skóry. Zmiany te mają kształt wrzecionowaty, dlatego nazywane są niekiedy tygrysimi paskami. Ich pojawienie się wpływa na poczucie estetyki własnego ciała i wywołuje dyskomfort u bardzo wielu osób – statystyki mówią, że z rozstępami boryka się około 70% dziewcząt i niemal 40% chłopców w okresie dorastania oraz u prawie 90% kobiet w okresie ciąży. Najwyższą skuteczność terapeutyczną ma laserowe usuwanie rozstępów.
Fizjologia powstawania rozstępów
Rozstępy powstają tam, gdzie przekroczona zostaje fizjologiczna zdolność skóry do autoregeneracji, co wynika z zaburzenia funkcjonowania komórek odpowiedzialnych za produkowanie kolagenu i elastyny w skórze, czyli fibroblastów, pod wpływem działania kortyzolu. Kiedy włókna kolagenowe stają się słabe i pękają, na skórze uwidaczniają się zmiany o szerokości kilku milimetrów, choć bywa, że są one zaawansowane na tyle, że ich grubość i głębokości sięgają centymetra.
Proces ten przebiega etapowo:
- w trwającej kilka miesięcy fazie zapalnej rozpoczyna się obrzęk w skórze właściwej, pojawia się stan zapalny i poszerzają się naczynka krwionośne, rozstępy przybierają postać nieregularnych, sino-czerwonych prążków, które układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry; z czasem wydłużają się i poszerzają, a ich kolor ciemnieje;
- w fazie zanikowej rozstępy stają się mniej widoczne, ich kolor blednie, upodabniając się do koloru otaczającej je zdrowej skóry, ale nadal widoczne są jako białawe lub perłowe prążki o nieregularnym kształcie, które mogą być wyczuwalne przy dotyku.
Zmiany te zachodzą bezobjawowo, choć niekiedy towarzyszyć im może lekkie pieczenie czy świąd. Najbardziej podatne na leczenie są rozstępy w pierwszej fazie, w fazie drugiej leczenie również jest możliwe, ale wymaga większej ilości zabiegów.
U kobiet i dziewcząt rozstępy pojawiają się na ogół na piersiach, brzuchu, biodrach, udach. U mężczyzn natomiast w okolicy obręczy barkowej i okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Z kolei u osób, które intensywnie uprawiają sport, można je zauważyć na barkach, po wewnętrznej stronie ramion oraz ud i na klatce piersiowej.
Do przyczyn powodujących powstawanie tego typu zmian wrzecionowatych zaliczyć trzeba: czynniki hormonalne, zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej, szybki wzrost masy ciała w krótkim czasie, nie bez znaczenia pozostaje także genetyka.