Kiedy zacząć usuwanie rozstępów po ciąży?

W okresie ciąży ciało kobiety się zmienia, co widoczne bywa również na skórze. Dzięki innowacyjnej metodzie usuwania rozstępów za pomocą lasera, każda mama może pozbyć się kompleksów i obaw przed pojawieniem się na plaży czy na basenie. Sprawdź, kiedy to możliwe oraz jak pomagamy naszym Pacjentkom w Lublinie.

Dlaczego w czasie ciąży powstają rozstępy

Specjaliści szacują, że prawie 90% kobiet po ciąży zmaga się z problemem rozstępów, które są rodzajem blizn zanikowych, pojawiających się u przyszłych mam na piersiach, brzuchu, biodrach, udach. Dlaczego się tak dzieje?

usunięte rozstępy po cesarce

Wśród przyczyn powstawania rozstępów w okresie ciąży należy wyróżnić:

  •  uwarunkowania genetyczne – jeśli Twoja mama miała po ciąży rozstępy, bardzo możliwe, że pojawią się także u Ciebie;
  •  przyrost masy ciała – niekiedy jest on na tyle gwałtowny, że skóra rozciąga się nadmiernie, w sposób, który przekracza jej elastyczność;
  •  zmiany hormonalne – kobiety w ciąży doświadczają prawdziwej burzy hormonalnej, co nie pozostaje bez wpływu na ich skórę; przyczynia się do tego produkowany przez korę nadnerczy kortyzol, który zakłóca funkcjonowanie fibroblastów produkujących kolagen i elastynę. W wyniku nadmiaru kortyzolu włókna kolagenowe stają się kruche i pękają – tak powstają na skórze blizny w postaci rozstępów.
    Tygrysie paski, bo tak czasem nazywa się zmiany rozstępowe, układają się we wrzecionowate pasma, zaburzające estetykę skóry.

Jak powstają rozstępy

Jak już zostało napisane, proces tworzenia się rozstępów wiąże się z dysfunkcją fibroblastów. W wyniku zaburzenia ich funkcjonowania, produkowane przez nie białka – kolagen i elastyna – również stają się niewydolne, co znaczy, że postające włókna nie tworzą uporządkowanej, regularnej i elastycznej sieci, ale kruchą, niewytrzymałą strukturę. Możemy wtedy zaobserwować, że skóra staje się cienka, przypomina pergamin.

Powstawanie rozstępów możemy zobrazować następująco, wyróżniając poszczególne etapy:

  •  pękanie włókien kolagenowych, co widzimy na powierzchni skóry jako pasma przypominające wrzeciona,
  •  obrzęk w skórze właściwej z miejscowym stanem zapalnym i rozszerzeniem naczyń krwionośnych,
  •  zmiana na skórze wyglądem przypomina bliznę o świeżym odcieniu sino-bordowym,
  •  rozstępy wydłużają się i poszerzają, osiągając szerokość kilku milimetrów, przybierają postać nieregularnych linii,
  •  zmiany ulegają częściowemu zanikowi i zblednięciu.

Proces starzenia się rozstępów trwa latami. Ostatecznie przybierają one odcień zbliżony do koloru zdrowej, otaczającej je tkanki. Zanim się to jednak stanie, szpecą młodą na ogół skórę.

Trzeba też dodać, że ten naturalny proces starzenia się rozstępów może zostać zaburzony, kiedy dojdzie w ich obrębie do bliznowacenia tkanek. Oznacza to, że blizny przerastają i zaczynają wstawać ponad powierzchnię skóry.

W zależności od rodzaju zmian oraz stopnia ich zaawansowania, specjaliści z Laser Esteti Med w Lublinie proponują zabiegi usuwania rozstępów dopasowane do stanu skóry każdej Pacjentki.

Fotona Spectro SP – tak w Lublinie radzimy sobie z bliznami

Obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania rozstępów są zabiegi z wykorzystaniem lasera. Emitowana przez urządzenie wiązka dociera do właściwych warstw skóry, gdzie stymuluje produkcję nowego (zdrowego) kolagenu oraz inicjuje procesy przebudowy skóry, w wyniku których blizny widoczne na jej powierzchni znikają. Zabiegi są bezbolesne, ponieważ w czasie emisji wiązki laserowej na skórę pada także chłodny strumień powietrza z nakładki CRYO. W ten sposób zyskujemy maksymalny komfort bez wpływu na skuteczność procedury.

W usuwaniu rozstępów liczy się czas

Laserowe usuwanie rozstępów warto zacząć w jak najwcześniejszej fazie ich rozwoju. Jednak w przypadku pań w ciąży rozpoczęcie leczenia będzie możliwe dopiero po jej zakończeniu, a także po zakończeniu okresu karmienia piersią, ponieważ są to przeciwwskazania do wykonywania jakichkolwiek zabiegów z zakresu medycyny wstecznej.

Jednak jeszcze w okresie karmienia, jeśli rozstępy pojawiły się na piersiach, warto wspomóc skórę, stosując dostępne w aptekach, specjalistyczne preparaty redukujące te zmiany.

Dobrze też wiedzieć, że wpływ na skuteczność laserowego usuwania rozstępów moją – poza genami – wiek Pacjentki oraz jej dieta. Niezależnie jednak od okoliczności, dzięki wsparciu doświadczonych specjalistów z naszego gabinetu, szybko uporasz się z uciążliwym problemem rozstępów.

Menu