Jak dbać o skórę po laseroterapii?

Laseroterapia w medycynie estetycznej jest skuteczną bronią w walce o młody, atrakcyjny wygląd skóry twarzy i ciała. Nowoczesne urządzenia laserowe, jak światowej klasy Fotona Spectro SP, którym posługujemy się w codziennej pracy w Laser Esteti Med w Lublinie, są bezpieczne i bezinwazyjne. Oddziałują jednak na skórą z wielką mocą, dlatego wymaga ona później nieco więcej uwagi niż zwykle. Czego potrzebuje skóra po zabiegu laseroterapii – tego dowiesz się, czytając dalej.

Jak laseroterapia działa na skórę?

Laser emituje wiązkę fal, które wnikają w skórę na różną głębokość, zależnie od wybranych parametrów, gdzie pochłaniane są przez wodę zawartą w komórkach. Pod pływem energii laserowej woda ulega natychmiastowemu podgrzaniu, w wyniku czego odparowuje wraz z tkanką, w której się znajdowała – tak zachodzi proces ablacji.

pielęgnacja skóry po laseroterapii

Dzięki temu, jak dobierane i emitowane są impulsy laserowe, w tkance powstają mikroskopijne ubytki, przypominające kanaliki. Są one rozmieszczone równomiernie, by cały proces obejmował powierzchnię poddawaną laseroterapii.

Charakterystyczne dla zabiegów laseroterapii jest złuszczanie się naskórka. Można więc powiedzieć, że zabieg laserowy wywołuje kontrolowane uszkodzenie skóry. Jest ono jednak na tyle znikome, by nie powstały rany, ale na tyle duże, by dać organizmowi sygnał do rozpoczęcia naturalnych procesów regeneracji.

W wyniku reakcji fototermicznej kolagen i elastyna – białka w tkance skórnej będące aktywatorami naprawy tkankowej – doznają szoku termicznego, co stymuluje je do remodelingu oraz neokolagenezy. W efekcie skóra staje się bardziej napięta, odzyskuje elastyczność, wygląda na odświeżoną.

Fizjologia działania lasera na skórę

Zabiegi laseroterapii są w medycynie estetycznej rodzajem kontrolowanego uszkodzenia skóry. A jeśli dochodzi do uszkodzenia, musi nastąpić proces gojenia. Na ogół wiąże się to z pewnym okresem rekonwalescencji estetycznej, którego długość zależna jest od głębokości, na jakiej zadziała laser. W przypadku lasera frakcyjnego trwa on nie dłużej niż 3 do 7 dni.

Bezpośrednio po zabiegu laseroterapii mogą pojawić się skutki uboczne w postaci zaczerwienienia, obrzęku czy zasinienia, czasem w postaci uczucia ściągnięcia. Wszystko to wynika z podrażnienia, które wywołuje energia lasera i nie jest niczym niepokojącym. Co więcej – przed wykonaniem zabiegu lekarz medycyny estetycznej poinformuje dokładnie, czego można się spodziewać i jak zadbać o skórę, by wspomóc jej gojenie.

Pielęgnacja skóry z punktu widzenia ekspertów z Lublina

Poniżej zabraliśmy wskazówki specjalistów dotyczące tego, jak dbać o skórę po zabiegu laseroterapii.

 • Należy unikać czynników podrażniających skórę, ponieważ laser zadziałał na jej najgłębsze warstwy, więc jest ona szczególnie podatna na wszelkie niekorzystne czynniki, z którymi w innych okolicznościach doskonale sobie radzi.
 • Lepiej nie podejmować aktywności, które mogłoby nasilić proces zapalny lub wywołać zakażenie grzybicze lub bakteryjne – bezwarunkowo nie wolno rozdrapywać strupków, drapać swędzącej skóry; dobrze byłoby ostrożnie obchodzić się z domowymi czworonogami.
 • Rezygnujemy ze słońca i solarium na około 3-4 tygodnie po zabiegu
 • Najczęściej lekarze zalecają, by po zabiegach wykonywanych na twarzy, przemywać ją wodą dopiero na drugi dzień.
 • Dobrze jest zamiast zwykłej wody używać wody termalnej w sprayu.
 • Do pielęgnacji wybierać należy kosmetyki pozbawione substancji podrażniających. Najlepiej sprawdzają się te z apteki – na przykład kremy, które działają jak opatrunek (choćby powszechnie znany Alatan).
 • Jeśli pojawi się obrzęk lub zasinienie, sprawdzi się preparat z arniką lub heparyną.
 • Skóra po zabiegu laserowym wymaga preparatów działających regenerująco i ochronnie; sprawdzą się te, które zawierają w składzie antybakteryjny siarczan miedzi lub cynku, regenerującą sól glinową siarczanu sacharozy, czyli sukralfat, nawilżające i odżywiające masło karite lub glicerynę. Dodatkowo warto stosować kwas hialuronowy, który będzie utrzymywał wodę w naskórku, tworząc na jego powierzchni filtr ochronny, oraz pantenol, który zadziała łagodząco.
 • Odstawić należy wszelkie preparaty na bazie alkoholi.
 • Preparaty do pielęgnacji miejsc po laseroterapii dobrze jest stosować rano i wieczorem, delikatnie wklepując, a nie wcierając.
 • Bezwzględnie należy stosować kremy w wysokim filtrem UV.

Odpowiednia troska o skórę przyspieszy proces gojenia i rekonwalescencji, a także zmniejszy ryzyko hiperaktywnej reakcji układu immunologicznego.

Nasi specjaliści podkreślają, że to, jak będzie wyglądała skóra po zabiegu laseroterapii, zależy też od tego, jak o nią dbają Pacjenci w domu, dlatego szczegółowo instruujemy w tym zakresie, odpowiadając na wszystkie pytania.

Chcesz wiedzieć, co mogą dla Ciebie zrobić specjaliści z Lublina? Poznaj nasz Przegląd innowacyjnych zabiegów kosmetologii i wybierz najlepszy dla Ciebie.

Menu