Leczenie bólu barku falą uderzeniową

Skuteczność bezinwazyjnego leczenia dolegliwości bólowych pozwala niejednokrotnie przywrócić Pacjentowi dawną sprawność i komfort życia bez operacji. Przykładem jest leczenie bólu barku falą uderzeniową, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń można dostosować do indywidualnych potrzeb. W ramach odpowiednio zaplanowanych terapii, można przynieść ulgę osobom, które z określonych przyczyn zmagają się na co dzień z trudnościami w poruszaniu ręką, wesprzeć sportowców po kontuzjach. Takie rozwiązanie pozwala działać w miejscu powstawania dolegliwości, co jest najskuteczniejszą strategią w każdej odpowiednio dobranej terapii.

Rola prawidłowo postawionej diagnozy

W skład barku wchodzi obojczyk, łopatka, kość ramienna oraz mostek, a poza kośćmi oczywiście również stawy, więzadła, ścięgna, mięśnie i inne struktury. Całość jest więc skomplikowanym systemem, którego poszczególne części ulegają zużyciu, uszkodzeniom mechanicznym czy zwyrodnieniom. Aby terapia przyniosła oczekiwane rezultaty, konieczne jest ustalenie przyczyny bolesności – na tej podstawie dobiera się tryb uderzeń, ciśnienie, częstotliwość (zakres infradźwięków) w ramach danej sesji, a w kontekście dalszego leczenia również łączną liczbę zabiegów.

Pierwszymi niepokojącymi objawami problemów zdrowotnych w opisywanym tutaj aspekcie, są trudności w wykonywaniu codziennych czynności: sięganie i podnoszenie przedmiotów, ruchy rąk podczas ubierania się, zawiązywania butów. Co ważne, objawom bólowym towarzyszy często promieniowanie w kierunku szyi, łokcia, dłoni. W takich przypadkach diagnoza może nie być oczywista. Istotne przed poddaniem się zabiegowi jest:

 • skonsultowanie dolegliwości z fizjoterapeutą, gdy nie macie Państwo pewności odnośnie przyczyn dolegliwości; w Laser Esteti Med w Lublinie współpracujemy ze specjalistą z dziedziny fizjoterapii, który wykonuje wszystkie zabiegi falą uderzeniową;
 • poddanie się ewentualnym dodatkowym badaniom zleconym przez specjalistę; potrzebne może być między innymi prześwietlenie barku, badanie USG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa;
 • w uzasadnionych przypadkach skorzystanie z badania krwi, ponieważ podwyższony poziom tłuszczów we krwi, cukrzyca, zaburzenia pracy tarczycy również znajdują się wśród przyczyn dolegliwości, głównie tzw. barku zamrożonego, czyli zlepnego zapalenia torebki stawowej.

Zależnie więc od źródła, terapię można rozpocząć niemal niezwłocznie lub potrzebne będzie wstrzymanie się z nią do czasu otrzymania wszystkich wyników niezbędnych badań.

Najczęstsze przyczyny – mniej i bardziej oczywiste

Mówiąc o konkretnych powodach dolegliwości, należy wymienić kilka urazów i schorzeń, spotykających Pacjentów niezależnie od wieku. Nie sposób wskazać wszystkie możliwe przyczyny, lecz na liście znaleźć się powinny:

 • zespół bolesnego barku,
 • zapalenie stawu barkowego,
 • zapalenie kaletki barkowej/naramiennej,
 • uszkodzenie ścięgien,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • uszkodzenia stożka rotatorów (mięśni w okolicy łopatki),
 • obrażenia powypadkowe,
 • trudno gojące się złamania.

Gdy odczuwalna jest tkliwość, ograniczenie ruchomości ramienia, a w skrajnych przypadkach całkowite unieruchomienie poszczególnych struktur, działanie fal akustycznych generowanych przez nowoczesne urządzenia staje się orężem o wysokiej skuteczności.

Dlaczego akurat ta metoda może pomóc

Mowa tutaj o rozwiązaniu, które bez naruszania ciągłości skóry pozwala uzyskać efekty na miarę zaawansowanych operacji. Bez użycia skalpela można zatem pomóc powrócić do codziennych aktywności osobie zmagającej się z bólem.

Po pierwsze, działamy jednocześnie na przyczyny oraz objawy, czyli redukujemy napięcia, trafiamy w miejsce urazów, zwapnień, dysfunkcji, pobudzając te miejsca do odnowy i regeneracji, a jednocześnie redukujemy ból towarzyszący poszczególnym przypadłościom. Tak szerokie spektrum działania doceniane jest od lat, służy w wielu zaawansowanych kuracjach fizjoterapeutycznych.

Po drugie, możemy różnicować przekaźniki, aby zmieniać charakter uderzeń. W praktyce oznacza to możliwość zastosowania fali skupionej (technologia elektroakustyczna) dla maksymalnej penetracji tkanek położonych głębiej w ciele, lub fali rozproszonej (technologia pneumatyczna), gdy wystarczające będzie działanie powierzchowne bez konieczności ingerowania w głębsze struktury.

Po trzecie, nie obciążamy organizmu środkami farmaceutycznymi, osiągamy efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny wyłącznie przy użyciu odpowiednich parametrów danego urządzenia. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które po zażyciu poszczególnych medykamentów odczuwają wzmożoną senność, apatię albo które nie powinny dodatkowo obciążać organizmu przyjmowaniem tabletek.

Parametry i częstotliwość wykonywania zabiegów

Ten aspekt jest najbardziej interesujący dla wielu naszych Pacjentów, co jest oczywiste zwłaszcza w przypadku osób aktywnych zawodowo lub z innych przyczyn chcących do minimum ograniczyć czas spędzany w gabinecie zabiegowym. Leczenie bólu barku falą uderzeniową jest rozwiązaniem niemal idealnym, ponieważ jedna sesja trwa zwykle nie dłużej niż kilkanaście minut, cała terapia zamknąć się może w 5-8 zabiegach, wykonywanych co 5-10 dni. Niepotrzebna jest rekonwalescencja, a już po pierwszym zabiegu czuć różnicę w swobodzie wykonywania ruchów ramion.

Menu