Metody usuwania blizn potrądzikowych

Usuwanie blizn potrądzikowych jest procesem, którego przebieg zależy od indywidualnych wskazań. Każdy przypadek jest inny, dlatego zwracamy uwagę na to, by optymalnie zaplanować terapię, co pozwala nam na uzyskanie oczekiwanych przez Pacjenta efektów. W tym artykule przybliżamy najskuteczniejsze zabiegi, które stosujemy w Laser Esteti Med w Lublinie, by leczyć blizny potrądzikowe.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Zanim specjalista zaplanuje leczenie blizn potrądzikowych, przyjrzy się skórze, by ocenić jej stan i stopień zaawansowania widocznych na niej zmian.

kobieta z trądzikiem przed laseroterapią
W tym artykule zajmiemy się bliznami, które są skutkiem trądziku pospolitego, będącego przewlekłą chorobą gruczołów łojowych, diagnozowaną głównie u osób między 11 a 30 rokiem życia.

W wieku dojrzewania z trądzikiem zmagają się niemal wszyscy chłopcy oraz prawie 90% dziewcząt. Przyczyną choroby jest nadczynność gruczołów łojowych, w wyniku której produkują one zwiększoną ilość łoju. Chociaż we właściwych ilościach łój działa nawilżająco na skórę, w nadmiarze prowadzi do jej podrażnienia.

Ponadto, kiedy nadmiar łoju łączy się ze złuszczającym się fizjologicznie naskórkiem, zatyka ujścia gruczołów. To z kolei prowadzi do powstania charakterystycznych zmian na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i plecach – czyli tam, gdzie na skórze znajduje się najwięcej ujść gruczołów łojowych. W zależności od tego, jak zaawansowana jest choroba, zmiany te przybierają postać:

 • zaskórników nazywanych potocznie wągrami – widać je jako białe lub czarne punkciki z otworem na środku, przez który wydostają się łój oraz złuszczony naskórek;
 • krostki i grudki – są to wypukłe, twarde zmiany o czerwonawym zabarwieniu, oznaczające, że wokół gruczołów łojowych doszło do rozwoju stanu zapalnego;
 • guzki – mają czerwony kolor i są wypełnione ropą; świadczą o tym, że zakażenie dotarło do głębokich warstw skóry; większe guzki przybierają postać cyst, które zostawiają po sobie ślady, czyli blizny potrądzikowe.

Oczywiście, leczenie trądziku można zacząć na każdym etapie rozwoju choroby; będzie ono przebiegało szybciej, jeśli zostanie rozpoczęte, zanim pojawią się blizny potrądzikowe.

Przyczyny powstawania trądziku pospolitego

Uważa się za powstawianie trądziku odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne typowe dla wieku dojrzewania, a w wieku dorosłym wiążące się z osobniczą skłonnością zaburzeń w wydzielaniu hormonów (nadmiar prolaktyny, spadek poziomu estrogenów). Dodatkowo, można wyróżnić wiele przyczyn, które wywołują lub nasilają zmiany trądzikowe:

 •  predyspozycje genetyczne związane z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych,
 •  skłonność do nadprodukcji łoju, której towarzyszy intensywne rogowacenie naskórka w okolicy ujść mieszków włosowych,
 •  przerośnięte gruczoły łojowe oraz zanurzenia w ich funkcjonowaniu,
 •  przyjmowanie glikokortykosteroidów w przebiegu chorób zapalnych i reumatycznych oraz niektórych leków, takich jak antydepresanty czy hormonalne,
 •  zakażenie drożdżopodobnymi grzybami typu Malassezia furfur,
 •  nadkażenia bakteryjne, przede wszystkim bakteriami Propionibacterium Agnes,
 •  wykonywanie zawodu związanego z kontaktem ze szkodliwymi substancjami: oleje mineralne, chlor,
 •  dieta bogata w mleko, fast food i produkty o wysokim indeksie glikemicznym,
 •  brak higieny skóry i niewłaściwa jej pielęgnacja.

Praca gruczołów łojowych silnie reaguje na stres, dlatego uważa się, że bodźce psychiczne nasilają objawy trądziku.

Sposoby leczenia blizn potrądzikowych w Laser Esteti Med w Lublinie

Kiedy blizny potrądzikowe pojawiają się w przy małym i średnim nasileniu objawów, skóra sama się regeneruje i z czasem ślady po krostkach znikają. Dodatkowo przyspieszą to zabiegi kosmetologiczne, nap przykład: peelingi medyczne z kwasem pirogronowym, glikolowym lub migdałowym, mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny, który sprawdzi się lepiej niż mechaniczne oczyszczanie.

Jeśli jednak stan jest zaawansowany, a ślady głębokie, najlepsze rezultaty da laserowe usuwania blizn potrądzikowych. Energia lasera dostarczona do głębszych warstw skóry, które w takich wypadkach uległy już zakażeniu, pobudza procesy odnowy komórek, w wyniku czego blizny ulegają spłyceniu, wygładzeniu, a koloryt skóry wyrównuje się.

Zabieg taki wykonujemy innowacyjnym laserem Fotona Spectro SP, który pozwala nam na przeprowadzanie leczenia w komfortowych, bezbolesnych warunkach. Warto podkreślić, że skóra w trakcie leczenia blizn potrądzikowych, jak też po leczeniu, wymaga intensywnej pielęgnacji za pomocą kosmetyków nawilżających oraz zmniejszających łojotok. Są one dostępne w wygodnej w użyciu formie – kremów, past, zawiesin, aerozoli.

Zmiany potrądzikowe są odwracalne

Doświadczenie specjalistów z naszego lubelskiego gabinetu pokazuje, że najlepsze rezultaty przynosi laserowe leczenie blin potrądzikowych – niezależnie od stopnia zaawansowania zmian. To osiągnięcie medycyny estetycznej pozwoliło już wielu naszym Pacjentom na poprawę estetyki twarzy i pomoże też Tobie.

Menu