Laserowe leczenie trudno gojących się ran

W zależności od umiejscowienia, rodzaju rany, wielkości oraz ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, rany goją się zazwyczaj około kilkunastu dni. Gdy jednak procesy zmierzające do zamknięcia rany i wytworzenia blizny postępują zbyt wolno, wymagają specjalistycznej interwencji. Zwłaszcza gdy uszkodzenia ciała utrudniają wykonywanie codziennych czynności, wyłączają z życia zawodowego lub w inny sposób przyczyniają się do ograniczeń, należy rozważyć skorzystanie z dodatkowych rozwiązań. W dzisiejszym artykule przybliżamy kwestię laserowego leczenia trudno gojących się ran, w tym również wskazania, przeciwwskazania oraz rezultaty takiej terapii, z której chętnie korzystają również Pacjenci Laser Esteti Med w Lublinie

Cały proces gojenia do odbudowy uszkodzonej tkanki

Na czym polega laseroterapia w procesie leczenia uszkodzeń ciała? Promieniowanie laserowe, oddziałujące na ranę pobudza komórki do namnażania, przy jednoczesnym działaniu antyseptycznym, czyli odkażającym. Światło lasera zapobiega więc zakażeniom, a także przyspiesza leczenie występujących infekcji bakteryjnych uszkodzonej skóry.

  • Zwiększony metabolizm komórek poddanych działaniu lasera sprawia, że proces proliferacji (rozmnażania się komórek) zachodzi szybciej, a tym samym – następuje wzmożona regeneracja.
  • Zwiększa się stężenie hormonów we krwi, w uszkodzonym miejscu następuje intensywny przyrost włókien nerwowych, obserwuje się polepszenie mikrokrążenia.
  • Rezultatem jest przyspieszenie procesów regenerowania uszkodzonych warstw skóry przy jednoczesnym wzroście ilości makroelementów w komórkach (materiał budulcowy komórek), a także wzroście dotlenienia tkanek.

Na sam czas gojenia rany wydłużająco wpływają czynniki miejscowe (zakażanie, wysięk, umiejscowienie, dodatkowe urazy mechaniczne) oraz ogólnoustrojowe (niedokrwistość, niedobory witamin, choroby ogólnoustrojowe). Tutaj również pomocna jest współczesna laseroterapia, ponieważ:

  • skraca czas gojenia, co ważne ze zdrowotnego i estetycznego punktu widzenia,
  • zapobiega powikłaniom,
  • redukuje ból, krwawienie, obrzęki,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,
  • zwiększa szansę na uformowanie blizny łatwej do zredukowania,
  • zmniejsza koszt opatrunków, preparatów i innych środków, niezbędnych w dłuższym leczeniu.

Zarówno w przypadku ran kłutych, ciętych, szarpanych oraz urazów mechanicznych, jak też uszkodzenia skóry w wyniku operacji, warto skorzystać z rozwiązań bazujących na stale udoskonalanej technologii.

Laser na rany pooperacyjne i inne

W przypadku ran pooperacyjnych, powstałych w wyniku wypadków lub wynikających z chorób przewlekłych, z którymi zmaga się Pacjent, laserowe leczenie trudno gojących się ran stanowi skuteczny sposób na wyraźną poprawę sytuacji. To ponadto ceniona metoda zapobiegania komplikacjom, mogącym wyniknąć z przedłużającego się, niepoprawnie przebiegającego zabliźniania.

W procesie odbudowy uszkodzonej tkanki uczestniczą fibroblasty, odpowiedzialne za tworzenie komórek skóry. Bez wspomagania proces ten trwa od kilku dni w przypadku mniejszych uszkodzeń skóry do kilkudziesięciu dni, gdy zraniony obszar jest duży lub gdy rana jest głęboka. Szybkie rezultaty widoczne są przy rychłozroście – brzegi raby zbliżają się wtedy do siebie, a w rezultacie powstaje prosta blizna.

Bardziej skomplikowane przemiany zachodzą natomiast podczas ziarninowania, które ma miejsce, gdy nie doszło do rychłozrostu. Tutaj dno rany wypełnia się ziarniną, czyli tkanka, w której skład wchodzą pączkujące naczynia krwionośne, kolagen oraz fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Z czasem ziarnina znajduje się w całej ranie, następuje narastanie powierzchownych warstw skóry i naskórka na ziarninę, co prowadzi do zagojenia, a w efekcie – do powstania blizny. Wcześniej ziarnina musi jednak ulec zwłóknieniu i stwardnieniu.

Istotne ostrzeżenie odnośnie chorób nowotworowych i innych

Ponieważ jak wspomnieliśmy powyżej, laserowe leczenie trudno gojących się ran bazuje między innymi na namnażaniu komórek, nie jest ono stosowane u osób z chorobami nowotworowymi, w infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Pobudzanie do produkcji komórek istotnych w procesach gojenia wiązałoby się jednocześnie z namnażaniem komórek nowotworowych i innych.

W takich sytuacjach lekarz decyduje o tym, kiedy można rozpocząć laseroterapię. W przypadku nowotworu zwykle jest okres nie krótszy niż 5 lat od całkowitego powrotu do zdrowia. O szczegółach informujemy zawsze podczas pierwszej wizyty w Laser Esteti Med w Lublinie.

Dodatkowe korzyści

Najbardziej podatne na leczenie laserem są tkanki nabłonkowe i łączne. Warto również podkreślić, że skóra poddana terapii laserem staje się w większym stopniu odporna na powtórne zranienia, otarcia czy innego rodzaju uszkodzenia. Istniejące blizny obkurczają się i stają się płytsze, bledną, są mniej widoczne. Przy braku przeciwwskazań to w pełni bezpieczna metoda regeneracji zniszczonej tkanki.

Wskazania i przeciwwskazania

Leczenie wiązką laserową stosuje się najczęściej w przypadku ran pourazowych i pooperacyjnych. Istnieją jednak przeciwwskazania do poddawania się omawianej terapii. Należą do nich nowotwory, choroba wieńcowa, choroby tarczycy, miejscowe infekcje, świeża opalenizna. Nie przeprowadzamy zabiegów również u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, niewydolnością krążeniową, nadciśnieniem. Przeciwwskazaniem jest również ciąża i okres karmienia piersią.

Nie jest natomiast przeciwwskazaniem wiek Pacjenta – tę metodę można stosować również do leczenia dzieci.

Menu