Medycyna estetyczna, szczególnie ta z zastosowaniem lasera, oferuje dziś całe spektrum zabiegów profilaktycznych, terapeutycznych i poprawiających wygląd skóry. Jej działania nie są ukierunkowane wyłącznie na anti-aging, ale też na poprawę zdrowia i samopoczucia czy podniesienie jakości życia. Zabiegi te bardzo się upowszechniły, dlatego często specjaliści z Laser Esteti Med z Lublina spotykają się z pytaniem – czy każdy może z takich zabiegów skorzystać? Odpowiedź i dodatkowe informacje znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Kiedy pomyśleć zabiegach medycyny estetycznej?
Zacznijmy od tego, że medycyna estetyczna z zastosowaniem lasera oferuje bezpieczne, sprawdzone protokoły zabiegowe, przeznaczone do:
- depilacji,
- usuwania blizn: potrądzikowych, pooperacyjnych, powypadkowych, a także rozstępów,
- usuwania przebarwień, rumienia,
- leczenia trądziku: pospolitego, różowatego,
- leczenia grzybicy skóry i paznokci,
- odmładzania: usuwanie zmarszczek, lifting twarzy,
- ujędrniania biustu,
- walki z cellulitem.
Każda osoba, która zmaga się z powyższymi problemami może i powinna skonsultować je z lekarzem medycyny estetycznej. Przy względnie dobrym ogólnym stanie zdrowia nie powinno być żadnych przeciwwskazań do wykonania laseroterapii. Niekiedy jednak nawet przy problemach, które nie wpływają na codziennej funkcjonowanie czy styl życia, wykonanie zabiegu laserowego nie będzie możliwe. Jakie to przypadki?
Przeciwwskazania wynikające ze stanu zdrowia
Po pierwsze: zabiegów medycyny estetycznej nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz u tych, które jeszcze karmią.
Po drugie: specjaliści wyróżnili szereg chorób, które ograniczają możliwości przeprowadzenia lesteroterapii; są to:
- choroby nowotworowe,
- zaburzenia hormonalne (na przykład przy zespole policystycznych jajników),
- epilepsja,
- nieuregulowana cukrzyca,
- zaburzenia krzepnięcia.
Ponadto, przeciwwskazaniem będzie wszczepiony rozrusznik serca.
Przeciwwskazania związane ze stanem skóry
Niekiedy również stan skóry w miejscu zabiegu nie pozwoli na jego wykonanie – chodzi tu o:
- stany zapalne skóry,
- suchą skórę.
Wśród powodów natury dermatologicznej wymienić trzeba jeszcze:
- liszaje płaskie,
- łuszczycę,
- bielactwo,
- skłonność do przebarwień,
- skłonność do bliznowców.
Przeprowadzenie zabiegu laserowego na zmienionych chorobowo tkankach mogłoby nie tylko zaostrzyć objawy, ale też doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.
Co więcej, niekorzystanie na stan skóry wpłynęłoby oddziaływanie laserem na opaloną tkankę, dlatego zaleca się, by zachować co najmniej miesięczny odstęp między opalaniem naturalnym lub w solarium a korzystaniem z laseroterapii.
Przeciwwskazania na tle farmaceutycznym
Bywa i tak, że niektóre farmakoterapie nie pozwolą na korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Należy pamiętać o tym, by nie zaprzestawać samowolnie bez konsultacji z lekarzem prowadzącym przyjmowania leków przed planowaną laseroterapią, gdyż może mieć to negatywny wpływ nie tylko na powodzenie podstawowej terapii, ale także na stan zdrowia.
Zatem zabieg laserowy nie może być przeprowadzony u osoby, która przyjmuje:
- leki obniżające krzepliwość krwi, czyli antykoagulanty (takim środkiem jest na przykład popularna aspiryna),
- leki sterydowe,
- leki o działaniu fotouczulającym (doksycklina, tetracyklina, czy działającą moczopędnie furagina, a także pochodne witaminy A),
- zioła o działaniu fotouczulającym (nagietek, dziurawiec).
Jeśli stosowana była terapia preparatem Accutana, zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem lasera będzie można przeprowadzić dopiero 6 miesięcy po jej zakończeniu.
Inne przeciwwskazania
Na ogół zabiegów nie wykonuje się u osób, które aktualnie stosują kremy samoopalające oraz kremy z retinolem. Na energię lasera źle zareaguje także skóra po depilacji woskiem, którą przeprowadzono w czasie krótszym niż 2 tygodnie przez planowanym zabiegiem.
Zapytaj specjalistę z Lublina
O tym, czy u danej osoby występują jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania zabiegu medycyny estetycznej z zastosowaniem lasera dowie się ona w czasie konsultacji ze specjalistą. Zwracamy dużą uwagę na ten aspekt przedzabiegowy, by wyeliminować wszelkie nieprawidłowości i zapewnić naszym Pacjentom bezpieczne i skuteczne terapie laserowe.