Depilacja laserowa – remedium na nadmiar owłosienia

Depilacja laserowa jest dziś skutecznym i standardowym zabiegiem w gabinetach medycyny estetycznej, które tak jak Laser Esteti Med w Lublinie, dysponują zaawansowanymi laserami medycznymi. Jest to metoda, która pozwala na bezpieczne usunięcie niechcianego owłosienia ze względów estetycznych, ale też szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z określonymi zaburzeniami, których nadmiar owłosienia jest efektem.

Kiedy włosków jest za dużo

Włosy i włoski przypominające meszek znajdują się niemal na całym ciele człowieka, z wyjątkiem wnętrza dłoni, podeszwy stopy i miejsc za uszami. Na ogół pozbywamy się ich ze względów estetycznych – dzisiejsze kanony piękna lansują gładką skórę. Podczas laserowego usuwania owłosienia usuwamy włoski „normalne”. Jednak są sytuacje, kiedy włosków na ciele jest więcej, bardzo dużo – mówimy wtedy o zaburzeniu, jakim jest nadmierne owłosienie, które określamy hipertrichozą lub hirsutyzmem.

laserowa depilacja pach

O istnieniu tych zaburzeń świadczy fakt, że delikatne włoski meszkowe przybierają postać skreatynizowanych, a więc w pełni wykształconych, włosów. Mogą się one pojawić w różnych partiach ciała, stając się przyczyną dyskomfortu. Ponadto pewne schorzenia zupełnie niezwiązane ze skórą wiążą się z tym, że na ciele pojawia się nadmierne owłosienie.

Przyjrzyjmy się teraz zaburzeniom związanym ze zbyt nasilonym owłosieniem.

Zaburzenia nadmiaru owłosienia: hipertrichoza i hirsutyzm

Hipertrichozą nazywamy występujące dość rzadko nadmierne owłosienie na całym ciele lub na jednym obszarze – wrodzone albo nabyte. W pierwszym przypadku pojawia się niedługo po urodzeniu, w drugim – ujawnia się w wieku dojrzałym, głownie u kobiet w miejscach typowych dla występowania męskiego owłosienia, czyli na brodzie, górnej wardze, policzkach, na grzbietach palców dłoni oraz stóp, na klatce piersiowej, ramionach i przedramionach.

Hipertrichoza nie jest spowodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ale jest objawem choroby lub rodzajem reakcji wywołanej przyjmowaniem niektórych leków, może też wystąpić w przebiegu niektórych nowotworów lub mieć podłoże genetyczne.

Nadmierne włosy są grube i osiągają długość 1-2 cm, a ich kolor niekiedy różni się od naturalnego koloru włosów na głowie.
Hirsutyzmem z kolei nazywamy, będące objawem choroby, nadmierne owłosienie przypominające męskie występujące u kobiet w tych miejscach na ciele, które są androgenozależne, czyli na: górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, podbrzuszu, wnętrzu ud.

Hirsutyzm pojawia się często pod wpływem wahania poziomu hormonów u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy. Nadmiar męskich hormonów sprawia, że wyrastające w nadmiarze włoski są ciemne i grube. Niekiedy hirsutyzm pojawia się w przebiegu chorób nowotworowych – guzów jajników, tarczycy, nerek.

Inne zaburzenia powodujące nadmierne owłosienie

Specjaliści wyróżniają szereg przyczyn hormonalnych, które mogą odpowiadać na pojawienie się nadmiernego owłosienia. Zaliczamy do nich:

  •  zespół policystycznych jajników – objawami dodatkowymi ze strony skóry są tu także łysienie i przetłuszczanie się skóry głowy,
  •  wirylizujące nowotwory jajnika – rozwijają się pod wpływem nadmiaru męskich hormonów płciowych, czyli androgenów,
  •  przerost kory nadnerczy – w wyniku nadmiernego wydzielania androgenów nadnerczowych pojawia się także łysienie skroniowe oraz łojotok,
  •  hiperprolaktynemię – nadczynność przedniego płata przysadki mózgowej prowadzi do nadprodukcji prolaktyny,
  •  wysoki poziom insuliny we krwi – pobudza to jajniki do zwiększenia produkcji androgenów,
  •  anoreksję – towarzyszący jej spadek poziomu estrogenów powoduje nasilenie wydzielania androgenów.

W tych przypadkach panie na ogół doświadczają – poza nasileniem owłosienia – także zaburzeń cyklu miesiączkowego, a niekiedy też problemów z zajściem w ciążę.

Ponadto, nadmiar owłosienia pojawić się może w przebiegu choroby i zespołu Cushinga, dla której charakterystyczna jest otyłość typu monstrualnego, jak również w wyniku stosowania leków o działaniu androgennym. Do leków tych zaliczamy progestageny stymulujące owulację, leki stosowane w leczeniu endometriozy, sterydy anaboliczne, jak również niektóre spośród brokerów histaminowych, antybiotyków, a także leki przeciwpadaczkowe i przeciwnadciśnieniowe.

We wszystkich tych przypadkach domowe sposoby depilacji okazują się najczęściej nieskuteczne – pozwalają na usunięcie owłosienia na krótko, a dodatkowo powodują podrażnienia skóry, do których dochodzi w wyniku stosowania maszynek do golenia czy depilatorów. Najskuteczniej z takim problemem poradzisz sobie dzięki laserowemu usuwaniu owłosienia.

Gdzie w Lublinie wykonać laserową depilację?

Laserowe usuwanie owłosienia jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, co oznacza, że może on być wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej lub pod jego nadzorem prze kosmetologa. Wymaga to użycia specjalistycznego lasera medycznego o dużej mocy, takiego jak Fotona Spectro SP. W wielu gabinetach kosmetycznych proponuje się depilację laserową, która w istocie polega na oddziaływaniu światłem IPL.

Urządzenia tego typu są intensywnym pulsacyjnym źródłem światła o różnej długości fali i choć pracują na podobnej zasadzie, nie są laserami, a ich działanie jest zbyt słabe, by zniszczyć włos. W praktyce oznacza to, że po depilacji IPL włoski po prostu odrastają.
Zatem w przypadku zaburzeń, o których pisaliśmy wyżej, najefektywniejsze będzie wykonanie depilacji laserowej w gabinecie medycyny estetycznej.

Menu