IntimaLase – laserowe obkurczanie pochwy dla kobiet z VLS

Zespół rozluźnienia pochwy (ang. vaginal laxity syndrom, czyli VLS) to przypadłość wielu kobiet. Uważa się, że to drugi z najczęstszych problemów po nietrzymaniu moczu, z którymi kobiety zgłaszają się do gabinetów ginekologii, takich jak Laser Esteti Med w Lublinie. Zabiegi laserowego obkurczania pochwy stanowią realną pomocw kobiecych dolegliwościach. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o tej metodzie leczenia.

Fizjologia kobiecych narządów rodnych

Wraz z upływem czasu, a także na skutek porodów, w kobiecym układzie rozrodczym zachodzą zmiany, które pływają na jego funkcjonalność:

 • zmniejsza się liczba komórek mięśni gładkich znajdujących się w ściankach pochwy,
 • osłabieniu ulega zwieracz cewki moczowej,
 • tkanki mięśni dna miednicy tracą elastyczność i sprężystość,
 • rozciągają się więzadła,

kobieta po laserowym obkurczaniu pochwy

 • spada satysfakcja z życia seksualnego,
 • pojawia się nietrzymanie moczu,
 • częściej pojawiają się infekcje intymne.

Część kobiet odczuwa te objawy jako zwiotczenie, poszerzenie pochwy, jej rozluźnienie, zauważalne między innymi w trakcie współżycia. W efekcie płynące ze zbliżeń doznania stają się dla obojga partnerów niesatysfakcjonujące.

Badania pokazują, że zespół rozluźnienia pochwy występuje u 43 do 88% pań, które rodziły siłami natury, niezależnie od wieku oraz u około 50% kobiet po menopauzie.

Co na to co radzą specjaliści?

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej rekomendują w takich przypadkach metody laserowego obkurczania pochwy:

 • laserową rewitalizację,
 • odtwarzanie pofałdowania.

Leczenie to wykonuje się przy użyciu lasera frakcyjnego oraz głowicy Er:YAG. Jest to alternatywa dla klasycznych zabiegów chirurgicznych.
Idąc za tymi wytycznymi, w naszym gabinecie ginekologii estetycznej w Lublinie przeprowadzamy obkurczanie pochwy według protokołu IntimaLase przy użyciu lasera Fotona Spectro SP, zaliczanego do najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych urządzeń w medycynie estetycznej.

Jak działa laserowe obkurczanie pochwy?

Do zmniejszenia średnicy pochwy dochodzi w wyniku ich naświetlenia promieniami lasera, które wywołują fototermiczne zmiany w tkankach pochwy oraz powięzi znajdującej się wewnątrz miednicy. Zabieg IntimaLase wykonywany laserem Fotona Spectro SP inicjuje procesy remodelowania kolagenu, czyli skracania jego włókien, oraz neokolagenezy, czyli produkcji włókien nowych.

Energia lasera penetruje tkanki na różnej głębokości – od śluzówki, przez podśluzówkę, powięź i więzadła, a jej natężenie dobierane jest do indywidualnych cech anatomicznych Pacjentki. W wyniku tego ścianki pochwy stają się bardziej napięte, elastyczniejsze, czego skutkiem jest zmniejszenie lub zniwelowanie objawów wiotkiej pochwy.

Efekty procedury IntimaLase zależą przede wszystkim od stopnia rozciągnięcia tkanek, indywidualnych predyspozycji organizmu Pacjentki oraz jej wieku. W pełni zauważalne są po 4-6 tygodniach po zabiegu i utrzymują się około 2 lat. Z punktu widzenia młodszych pacjentek istotne jest to, że jeśli po wykonaniu zabiegu będą one rodziły siłami natury.

Tkanki będą na tyle wzmocnione, że prawdopodobnie późniejsze rozluźnienie pochwy nie będzie tak intensywne. Z kolei w przypadku pań po menopauzie, należy pamiętać o tym, że rezultaty zabiegu będą podtrzymywane przez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Natomiast niezależnie od wieku kobiety, systematycznie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegala pozwolą zapobiegać nawrotowi zespołu rozluźnienia pochwy.

Zabieg laserowego obkurczania pochwy przeprowadzany jest przed doświadczonego ginekologa. W czasie wizyty kwalifikującej do zabiegu przeprowadzane jest badanie ginekologiczne, które pozwala lekarzowi wykluczyć przeciwwskazania do laseroterapii, takie jak polipowatość macicy czy guzy jajników.

Autodiagnoza: czy zabieg obkurczania pochwy jest dla Ciebie?

Wystarczy, że odpowiesz sobie na poniższe kwestie, by wiedzieć, czy potrzebujesz zabiegu IntimaLase.

 • Czy zauważasz obniżenie lub brak satysfakcji seksualnej podczas współżycia?
 • Masz uczucie utraty ciasności pochwy?
 • Zauważasz, że z pochwy w czasie współżycia wydostaje się powietrze?
 • Masz wrażenie, że do pochwy dostaje się powietrze w czasie wykonywana aktywności fizycznych?
 •  Jesteś podatna na infekcje okolic intymnych?
 •  Często masz podrażnienia i otarcia w pobliżu wejścia do pochwy?
 •  Czy Twoje relacje partnerskie pogorszyły się z powodu Twojego spadku libido lub braku samoakceptacji?

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, porozmawiaj z naszym specjalistą.

Zapraszamy panie z Lublina na konsultacje

W Laser Esteti Med skutecznie pomagamy kobietom zmagającym się z VLS – bezinwazyjnie, bezboleśnie, z maksymalną precyzją. Zabiegi laserowego obkurczania pochwy nie tylko poprawiają jakość życia seksualnego niezależnie od wieku pacjentki, ale też zmniejszają ryzyko pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu. Nasz ginekolog odpowie na wszystkie Twoje pytania – zapraszamy.

Menu