Jak pielęgnować skórę po zamykaniu naczynek metodą laserową?

Najskuteczniejszym remedium na problem zaczerwienień na skórze jest zamykanie naczynek metodą laserową. Dziś, w tak wyspecjalizowanych miejscach jak Laser Esteti Med w Lublinie, zabiegi takie przeprowadzamy szybko, bezinwazyjnie i bezboleśnie. Jednak samo usunięcie naczynek nie jest równoznaczne z zakończeniem terapii. By podtrzymać jej efekty, należy odpowiednio dbać o skórę. Dlaczego to takie ważne i jak robić to właściwie – dowiesz się z dalszej części artykułu.

Podłoże problemu z naczynkami

Zacznijmy od podstawowych kwestii związanych z powstawaniem poszerzonych naczynek. Choć są one problemem niezależnym od płci i wieku, zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety. Dla wieku pań te zmiany, szczególnie jeśli umiejscowione są na twarzy, przysparzają kompleksów, a i te na nogach potrafią stać się przyczyną dyskomfortu estetycznego.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozszerzone naczynka mają też wymiar zdrowotny – są sygnałem nieprawidłowości w układzie krwionośnym i sugerują, że w przyszłości mogą rozwinąć się poważniejsze stany, jak żylaki czy przewlekła niewydolność kończyn dolnych.

Pojawienie się pojedynczych lub skupionych w sieć poszerzonych naczynek jest oznaką, że krew nie mogła swobodnie przez nie przepłynąć. Takie niewydolne naczynko poszerza się pod wpływem ciśnienia przepływającej przez nie krwi, wtedy właśnie staje się widoczne przez skórę. A ponieważ jego ścianki nie mają prawidłowej sprężystości, nie wraca ono do poprzedniego rozmiaru i tak problem staje się trwale widoczny.

Typy zmian naczynkowych

Problem z naczynkami uwidacznia się na skórze jako:

 • popękane naczynka, czyli teleangiektazje – są to poszerzone śródskórne żyłki o średnicy od 0,1 do 0,4 mm, przybierające zabarwienie czerwone lub sine; pojawiają się najczęściej na policzkach i w okolicach nosa;
 • pajączki naczyniowe, czyli wenulektazje – przybierają postać siateczki poszerzonych naczynek krwionośnych, głównie pod kolanami, na goleniach, udach i w okolicy kostek.

Zanim zmiany takie staną się permanentne, pojawiają się swoiste znaki ostrzegawcze – między innymi rumień widoczny po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu, który podnosi ciśnienie krwi. Początkowo naczynka są jeszcze wydolne i po kilkunastu minutach wracają do pierwotnego rozmiaru, ale z czasem tracą tę zdolność.

Jak wygląda zamykanie naczynek w Laser Esteti Med w Lublinie

Biorąc pod uwagę sposób powstawania popękanych naczynek i pajączków, na podstawie dzisiejszej wiedzy z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, można stwierdzić, ze laserowe zamykanie naczynek jest najskuteczniejszą metodą usunięcia tego problemu.

zamykanie naczynek laser

Oczywiście, mamy tu na myśli wykorzystanie w laseroterapii zaawansowanego technologicznie lasera, jakim jest Fotona Spectro SP, z którym na co dzień pracujemy w naszym lubelskim gabinecie. Do zabiegu wykorzystujemy głowicę Nd:YAG (neodymowo-yagową), która emituje wiązkę impulsów docierających do naczyń krwionośnych.

Urządzenie to pozwala nam na indywidualne dobranie precyzyjnych parametrów adekwatnie do umiejscowienia leczonych naczynek – będą one inne, kiedy usuwamy naczynka na twarzy oraz wtedy, kiedy usuwamy te na dekolcie czy nogach. Pod wpływem energii lasera w tkance zachodzi zjawisko termolizy – podgrzanie ścianek naczynka sprawia, że znajdująca się w nich woda wyparowuje, a naczynko ulega wysuszeniu, następnie obumarciu i wchłonięciu przez organizm. Obrazowo można to ująć tak: naczynko, które przestaje istnieć, przestaje też być widoczne na skórze.

Zamykanie naczynek to nie koniec terapii

Jak zostało już wspomniane, problem z widocznymi na skórze teleangiektazjami i wenulektazjami jest objawem nieprawidłowości w obrębie układu krwionośnego o różnej etiologii. Ponadto do ich powstania przyczynia się szereg zróżnicowanych czynników, takich jak:

 • predyspozycje genetyczne – jeśli w rodzinie występowały choroby wpływające na funkcjonowanie żył, zwiększa to ryzyko pojawienia się na kończynach dolnych najpierw pajączków, a w bardziej zaawansowanych stanach – żylaków;
 • wrodzone stany – na przykład osłabione od urodzenia zastawki żylne;
 • predyspozycje hormonalne – zmiany te częściej pojawiają się na skórze kobiet, co wiąże się z oddziaływaniem żeńskich hormonów płciowych; zmiany w gospodarce hormonalnej są typowe dla okresu: dojrzewania, ciąży (dlatego wiele pań właśnie wtedy zmaga się z popękanymi naczynkami i pajączkami; dodatkowo ich pojawieniu się wpływa wówczas ucisk, który na żyły wywiera wzrastające dziecko), menopauzy; ponadto przyjmowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej (estrogen + progesteron) przyczynia się do zmniejszenia sprężystości ścian naczynek, czego efektem jest ich trwałe rozszerzenie;
 • noszenie obuwia na wysokim obcasie – zaburza to pracę mięśni nóg, co odbija się na przepływie krwi żylnej pompowanej w kierunku serca;
 • wiek – wraz z upływem czasu ścianki żył stają się coraz słabsze, obniża się wydolność ich funkcjonowania,
 • nadwaga oraz otyłość – nadmierne kilogramy znacznie obciążają kończyny dolne i znajdujące się w żyły;
 • wykonywany zawód – niekorzystnie na naczynka wpływa praca w pozycji siedzącej oraz zakładanie nogi na nogę;
 • używki – palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu;
 • częsta ekspozycja na wysokie temperatury – opalanie naturalne lub w solarium, częste korzystanie z sauny, gorące kąpiele, depilacja ciepłym woskiem.

Oznacza to, że usuwanie naczynek w jednym miejsc nie gwarantuje, że nie pojawią się one gdzie indziej. Uczulamy naszych Pacjentów, by po laserowym zamykaniu naczynek dbali o swoją skórę, zwracając uwagę na to, jak styl życia wpływa na jej stan.

Jak dbać o skórę z problemami naczyniowymi

Oto najważniejsze wskazówki związane z dbaniem o skórę, na której pojawiają się pęknięte naczynka czy tzw. pajączki:
wzbogacić dietę o witaminy: C (cytrusy, ziemniaki, papryka), A (wątróbka, jaja, masło), E (nasiona zbóż, orzechy, oleje), K (brokuły, szparagi, szpinak, pomidory);

 • uzupełnić dietę o mikroelementy: miedź, cynk, selen,
 • przyjmować rutynę (produkty roślinne),
 • odstawić alkohol, papierosy,
 • zrezygnować z ostrych przypraw,
 • stosować kremy z filtrem UVA i UVB, które będą chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym,
 • do domowej pielęgnacji wybierać kosmetyki przeznaczone do skóry naczyniowej, działające obkurczająco na naczynia krwionośne,
 • wprowadzić aktywność fizyczną do planu dnia.

Wszystkie te zachowania korzystnie wpływają na stan cery.

Kilka słów o wpływie aktywności fizycznej na stan naczynek

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna na wpływ na zdrowie. Część z Czytelników zastanawia się pewnie, jak ma się ona do stanu skóry wymagającej zamykania naczynek. Już wyjaśniamy.

Krew w ludzkim organizmie płynie tętnicami od serca i żyłami do serca. Każdy skurcz mięśnia sercowego powoduje wyrzut krwi do tętnic, co sprawia, że płynie ona w nich bardzo szybko. Kiedy jednak znajdzie się w żyłach, płynie wolniej. Aktywność fizyczna wspomaga właśnie ruch krwi w żyłach, ponieważ aktywne mięśnie stymulują naczynia krwionośne , by wydajniej transportowały krew.

Dodatkowo, ruch krwi do serca wspomagają też znajdujące się w żyłach zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Jeśli jednak aktywności fizycznej jest za mało albo zastawki nie funkcjonują prawidłowo, albo gdy sytuacje te współistnieją, krew płynie zbyt wolno lub wraca, naciskając na ściany żył, co prowadzi do ich rozszerzenia. Brak ruchu najmocniej odbija się na stanie żył na nogach.

O ile aktywność fizyczna jest więc wskazana, o tyle trzeba nadmienić, że osoby zmagające się z pękającymi naczynkami, powinny przemyśleć uprawianie sportów zimowych, ponieważ w ich wypadku niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na skórę przeważa nad dobroczynnym wpływem ruchu jako takiego. Typowe dla stoków narciarskich nasłonecznienie połączone z mrozem pogarszają stan skóry naczyniowej. Jest wiele aktywności, które nie niosą ze sobą tego takiego ryzyka, więc bez trudu można znaleźć coś dla siebie.

Z czerwienią nie jest Ci do twarzy

Teraz już wiesz, jak zadbać o swoją skórę po zamykaniu naczynek metodą laserową, by zapobiec pojawieniu się kolejnych zmian. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie specjaliści medycyny estetycznej odpowiedzą na wszystkie pytania.

Menu