Usuwanie i wypalanie brodawek i kurzajek

Usuwanie brodawek – wystarczy jeden zabieg

Brodawki, nazywane popularnie kurzajkami, są zmianami, których usuwaniem zajmujemy się w ramach dermatologii estetycznej. Na ogół wyglądają nieestetycznie, ale też, zależnie od umiejscowienia, powodują dyskomfort lub nawet ból. Ich bezbolesnemu i trwałem usuwaniu dedykowane są nowoczesne zabiegi laserowe.

Jak powstają brodawki

Brodawki, będące objawem choroby wirusowej skóry, powstają, kiedy dochodzi do szybkiego wzrostu komórek skóry i śluzówki, za co często odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papiloma virus). Specjaliści wyróżniają dziś ponad 150 odmian tego wirusa, spośród których ponad 50 odpowiada za powstawanie brodawek.

Brodawkami można się zarazić przez pośredni lub bezpośredni kontakt: przez dotyk oraz drogą płciową, czemu sprzyjają uszkodzenia skóry w postaci ran, zadrapań, otarć, ułatwiające wirusowi wniknięcie do organizmu. Szczególnie narażone na zakażenia są dzieci, których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Uważa się, że ponad połowa Pacjentów zaraziła się korzystając ze miejsc użyteczności publicznej, takich jak: baseny, siłownie, sale gimnastyczne. Niekiedy dochodzi także do samozakażenia – na przykład przy domowych zabiegach pielęgnacji stóp.

Usuwanie brodawek i kurzajek

Zmiany tego typu pojawiają się w różnych miejscach na ciele, ale najczęściej są to: dłonie, stopy (głownie podeszwy, pięty, między palcami oraz na ich czubkach wokół paznokci), okolice narządów płciowych. Niekiedy też spotykane są na twarzy, gdzie przybierają postać drobnych, ledwie wyczuwalnych przebarwień.

Kurzajki są żółtawe i twarde, mogą też tworzyć zwarte masy o kalafiorowatym kształcie. Gdy działają na nie czynniki drażniące, jak na te znajdujące się na stopach, stają się przyczyną bólu; natomiast tam, gdzie takich czynników nie ma, na przykład na twarzy, przybierają łagodniejszą postać.

Brodawki trzeba usuwać

Profesjonalne usuwanie brodawek jest ważne, ponieważ:

  • zapobiega skutkom ubocznym zakażenia – co prawda, część brodawek (około 66%) ustępuje w sposób samoistny w ciągu kilku lat, a część w ciągu kilku miesięcy (20%), ale w tym czasie Pacjenci zakażają innych,
  • minimalizuje ich rozprzestrzenianie się – trzeba je usuwać możliwie najwcześniej w możliwie najskuteczniejszy sposób, tym bardziej, że wiele z nich przybiera postać chroniczną, wymagającą długotrwałej wali z wirusem,
  • mogą przekształcać się w nowotwory – zwykle nie niosą zagrożenia onkologicznego, to znaczy nie złośliwieją, lecz wyjątkiem są niektóre przypadki brodawek okolic moczowo-płciowych występujących u osób z obniżoną odpornością; te mogą stać się rozrostami nowotworowymi.

Wszelkie zmiany skórne warto pokazać specjaliście i zasięgnąć fachowej porady. To sposób, aby upewnić się co do charakteru zmian, a gdy zajdzie taka potrzeba – poddać się dalszej diagnostyce.

Wypróbuj laserowe usuwanie brodawek

By skutecznie usunąć brodawkę wystarczy jeden zabieg laserem. Terapię można zastosować na każdej okolicy ciała, na której pojawiły się zmiany. Podstawą działania jest emisja wiązki promieni laserowych na skórę. Po konsultacji z dermatologiem, do laserowego usuwania kwalifikowane są:

  • brodawki pospolite,
  • brodawki nitkowate,
  • brodawki wokół paznokci,
  • brodawki mozaikowe,
  • brodawki podeszwowe,
  • brodawki w okolicy narządów płciowych i odbytu (kłykciny kończyste, brodawki błony śluzowej, brodawki płaskie narządów płciowych, brodawki olbrzymie narządów płciowych),
  • brodawki płaskie.

Zabieg odbywa się niemal bezboleśnie, choć zależy to od indywidualnej wrażliwości. Dbając o komfort naszych Pacjentów standardowo przy procedurach laserowych stosujemy system CRYO, które emituje chłodny powiew na poddawane laseroterapii miejsce – dzięki temu nie ma potrzeby stosowania środków znieczulających.

Po laserowym usuwaniu kurzajek nie zostają żadne ślady, ponieważ precyzyjnie działanie innowacyjnego lasera Fotona Spectro SP umożliwia usunięcie tkanki wraz ze znajdującym się w niej wirusem, bez uszkadzania zdrowej skóry wokół. W miejscu, w którym znajdowała się brodawka, przyklejamy plaster. Kiedy tkanka się zregeneruje, nie pozostanie blizna. Należy jednak pamiętać o tym, by szczególnie dbać o skórę po zabiegu.

Skonsultuj się z dermatologiem w Lublinie

Dzięki laserowemu usuwaniu brodawek w Laser Esteti Med w Lublinie nasi Pacjenci szybko zapominają, że kiedykolwiek zmagali się z tym problemem – zapraszamy na wizyty do naszych specjalistów.

Menu