Kiedy możliwe jest usuwanie blizn?

Usuwanie blizn jest procesem – to trzeba zaznaczyć od razu. Wynika to z faktu, jak powstaje tkanka bliznowa i jaką ma strukturę, a także ze sposobu leczenia. Zabieg laserowego usuwania blizn, który w lubelskim Laser Esteti Med wykonujemy przy użyciu innowacyjnego lasera Fotona Spectro SP, jest pod tym względem wyjątkowy – daje maksimum efektów w krótkim okresie. Kiedy i jakie blizny możemy usunąć tą metodą, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak powstają blizny i co wpływa na ich wygląd

Blizny są to ślady po przerwaniu ciągłości skóry, widoczne na jej powierzchni po zakończeniu procesu naprawy tkanki. Można powiedzieć, że stanowią one tkankę zastępczą, powstającą tam, gdzie wcześniej był ubytek. Obrazowo rzecz ujmując: blizna to zagojona rana.

nogi po usunięciu blizn laserem

Generalnie proces gojenia ran przebiega trójetapowo:

 • w fazie zapalnej, która trwa od 48 do 72 godzin, reakcji zapalnej towarzyszy ból, organizm broni się wtedy przed wniknięciem drobnoustrojów, wytwarzając po zatrzymaniu krwawienia skrzep, nazywany potocznie strupem;
 • w fazie proliferacyjnej, obejmującej od 10 do 15 dni, w miejscu przerwania ciągłości skóry uzupełniane są ubytki tkankowe i naczyniowe, rana pokrywa się nowym naskórkiem,
 • w fazie remodelingu, trwającej do 3 miesięcy, wytwarzane są nowe włókna kolagenowe, a następnie stare i nowe włókna są reorganizowane.
  Wygląd blizny kształtuje się – jak szacują specjaliści – w ciągu roku od jej powstania, ale na zmniejszenie intensywności jej pierwotnego zabarwienia trzeba zaczekać nawet kilka lat, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z bliznami pourazowymi czy powypadkowymi. Takie szramy wyraźnie widoczne są na skórze i przysparzają różnorodnych problemów:
 • estetycznych – stają się przyczyną dyskomfortu i niezadowolenia z własnego wyglądu, szczególnie, jeśli umiejscowione są na twarzy lub odsłoniętych częściach ciała,
 • zdrowotnych – wokół blizn mogą tworzyć się stwardnienia i zgrubienia, a nawet przykurcze, zaburzające mobilność struktur, w których pobliżu są zlokalizowane, na przykład stawów.

To, jak wyglądają blizny w dużej mierze zależy do struktury kolagenu, jest więc kwestią osobniczą. Nie bez znaczenia jest też umiejscowienie blizny na ciele – z doświadczenia wiemy, że lepiej wyglądają blizny na twarzy czy dłoniach niż te na mostku, plecach lub udach.

Kiedy rozpocząć usuwanie blizn?

Usuwanie blizn laserem jest tym skuteczniejsze, im szybciej zostanie rozpoczęte, choć – co trzeba podkreślić – przed jego rozpoczęciem nie sposób przewidzieć, jaki efekt zostanie finalnie uzyskany. Wynika to między innymi z genetycznych predyspozycji do gojenia, zatem jest kwestią indywidualną.

Najczęściej zabiegom laserowym wykonywanym w lubelskich gabinetach medycyny estetycznej poddawane są blizny pourazowe i powypadkowe. W czasie powstania takich urazów ciągłość skóry przerywana jest nierównomiernie, co sprawia, że brzegi rany są poszarpane i trudne do estetycznego zszycia, szczególnie że niejednokrotnie trzeba to robić szybko, kiedy sytuacja zagraża życiu. Inaczej prezentują się blizny po planowych operacjach, kiedy cięcia były zszywane „na spokojnie”. Niemniej jednak jedne i drugie blizny można usuwać laserowo.

Ogólnie możemy wyróżnić 5 rodzajów blizn, które poddają się działaniu lasera:

 • dojrzałe – są płaskie, elastyczne, w dotyku miękkie, ich odcień jest nieco jaśniejszy niż kolor skóry wokół; z takimi bliznami mamy do czynienia, kiedy prawidłowo zakończy się okres gojenia rany;
 • niedojrzałe – na ogół są lekko wypukłe i czerwone, mogą być bolesne i swędzące;
 • atroficzne, czyli zanikowe – są wgłębieniami poniżej powierzchni skóry, mają okrągły kształt; powstają m.in. w wyniku niewłaściwie prowadzonego leczenia sterydami lub po ospie wietrznej; rodzajem blizn atroficznych są także rozstępy;
 • przerostowe – wystają ponad powierzchnię skóry, są pogrubiałe i mają czerwone zabarwienie; powstają szybko po uszkodzeniu skóry i poszerzają pod wpływem napięcia rany; bywa, że cofają się samoistnie;
 • keloidy, czyli guzy łącznotkankowe – przybierają nieregularny, czasem podłużny kształt, ich kolor jest sino-czerwony, a struktura włóknista i twarda; są rezultatem niewłaściwej reakcji skóry na uraz, kiedy dochodzi do nadprodukcji kolagenu.

Niektóre z tych blizn mogą być usuwane chirurgicznie, jak keloidy, ale obecnie standardem staje się usuwanie blizn laserem. Wynika to z faktu, że zabiegi z użyciem lasera są bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, a ich skuteczność bardzo wysoka.

Wczesna laseroterapia blizn w Lublinie

Podatność na usuwanie blizn pourazowych i powypadkowych jest zindywidualizowana, a efektywność zabiegu uzależniona jest także od momentu rozpoczęcia leczenia. Dzięki laserowi frakcyjnemu – takiemu jak nasz Fotona Spectro SP – możemy proces usuwania blizny rozpocząć już w fazie remodelingu. Kiedy blizna jest względnie świeża, efekty pojawią się szybciej i będą wyraźniejsze.

Menu